Tempo wzrostu i stan zdrowia cieląt w pierwszych tygodniach życia mają duży wpływ nie tylko na ich przyszłą wydajność mleczną, ale również decydują o długości użytkowania krów. Potwierdzają to wyniki licznych badań.
Lepsze przyrosty cielęcia są zwiastunem wysokiej mleczności krowy
Amerykańsko-holenderskie badania wskazują, że każde zwiększenie masy ciała cieląt w okresie żywienia mlekiem lub preparatem mlekozastępczym o 1 g dziennie zwiększa wydajność mleczną w laktacji nawet o 4 kg mleka/dzień, a wpływ ten szczególnie jest widoczny w pierwszej laktacji. Badania wykazały również, że przyrost masy ciała cieląt w okresie od urodzenia do odsadzenia wyjaśnia nawet w 25% różnicę w wydajności mlecznej między krowami.
Oznacza to, że czynniki środowiskowe, takie jak:
żywienie czy system utrzymania jałówek mają większy wpływ na ich wydajność niż genotyp. Z drugiej strony, cielęta chorujące w okresie odchowu mogą produkować od 200 do ponad 1000 kg mleka mniej w pierwszej laktacji w porównaniu ze zwierzętami niewymagającymi leczenia w tym okresie życia.
Każda choroba cielęcia to również wydłużenie okresu jałowienia (oddalenie terminu pierwszego krycia i wycielenia), a więc wzrostu kosztów odchowu.
Jak zwiekszyć szanse cielęcia na przeżycie w pierwszych dniach życia?
O długości użytkowania krów decyduje przede wszystkim zdrowie w pierwszych...