Dlaczego warto analizować skład pasze i które parametry są najważniejsze?
Dla prawidłowego bilansowania dawek pokarmowych konieczna jest więc wiarygodna analiza chemiczna, a umiejętne połączenie wyników analizy mleka z wynikami badania paszy może znacząco pomóc lekarzowi weterynarii w rozwiązaniu problemów zdrowotnych w naszym stadzie oraz w dokładniejszym określeniu potrzeb każdego zwierzęcia.
W paszach objętościowych najczęściej oznaczane są następujące parametry: włókno kwaśno-detergentowe ADF, neutralnie detergentowe NDF, włókno surowe WS, białko ogólne BO, popiół surowy PS, tłuszcz surowy TS, sucha masa SM oraz pH.
Białko ogólne
– w żywieniu zwierząt zajmuje szczególne miejsce, ponieważ nie można go zastąpić żadnym innym składnikiem. Niedobór białka w dawce bezpośrednio wpływa na spadek wydajności. Wzrost ilości białka w dawce generalnie wpływa na zwiększenie wydajności, ale wiele zależy od jego koncentracji. Najlepiej wykorzystywany jest poziom białka do 13% w suchej masie paszy. Zawartość powyżej 20% powoduje spadek wydajności, przyczyniając się również do pogorszenia wykorzystania energii w dawce, zwłaszcza w p...