StoryEditorRynek mleka

Drastyczny spadek cen mleka przerzutowego

19.12.2022., 06:12h
Kilkukrotnie na łamach "Tygodnika Poradnika Rolniczego" konkretnie wspomniano o nadchodzącym kryzysie na rynku mleka. Już w najbliższym miesiącu można spodziewać się obniżek cen mleka wypłacanych przez mleczarnie.

Nadchodzi kryzys na rynku mleka. Spadają ceny OMP i mleka przerzutowego

Wpływ na to ma kilka zdarzeń. Jednym z kluczowych jest sytuacja w eksporcie. Drastyczny spadek cen odtłuszczonego mleka w proszku czy serwatki ma miejsce już od kilku tygodni. W ślad za tym poszły ceny mleka przerzutowego. W zeszłym tygodniu kształtowały się one na poziomie 1,7 zł. Jest to blisko 1 zł mniej niż ostatnia średnia cena skupu podana przez Główny Urząd Statystyczny, która wynosiła 2,6 zł/l. Większym problemem wydaje się jednak nie tyle spadek cen, co brak zainteresowania surowcem. Ceny mleka przerzutowego bez wątpienia jeszcze spadną! Na dodatek, na rynku pojawia się już koncentrat mleka z Europy Zachodniej w cenie znacznie niższej niż mleko przerzutowe. Sytuacja, że rynek był zalewany koncentratem z Niemiec czy Francji, miała już miejsce podczas dużych kryzysów na europejskim rynku mleka. Jednak obecnie jest on oferowany już nawet przez angielskie mleczarnie.

Ceny produktów mleczarskich rosły, mimo słabnącej koniunktury na rynku mleka

Ekonomiści twierdzą, że zarówno ceny mleka w skupie, jak i produktów mleczarskich, w ostatnich kilku miesiącach w części były inflacyjną, a również nieco spekulacyjną bańką. Dobrze obrazuje to chociażby sytuacja w eksporcie mająca miejsce w ciągu pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku. Ceny produktów rosły w tym okresie pomimo osłabiającej się koniunktury. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w okresie styczeń – wrzesień 2022 wartość polskiego eksportu produktów mleczarskich wzrosła o 38%. Towarzyszył temu jednak sześcioprocentowy spadek wolumenu sprzedaży. Podobna sytuacja ma miejsce również w innych sektorach rolnictwa. Przykładowo, wartościowy wzrost eksportu wołowiny w analogicznym okresie wynosił 35%, natomiast wolumen jej sprzedaży zmniejszył się 4,6%. Tym samym najbliższe miesiące będą oznaczać korektę cen w całym sektorze rolno-spożywczym.

"Teczkowe podmioty skupowe" nie chcą odbierać surowca od rolników

Dotarły do redakcji również informacje o sytuacji, która prawdopodobnie będzie coraz częstsza się w najbliższym czasie. To mianowicie rezygnacja z odbioru mleka przez tak zwany "teczkowy podmiot skupowy". Powodem jest oczywiście brak zainteresowania mlekiem przerzutowym na rynku. Wspominanym rolnikom współpracującym z taką firmą oczywiście udało się sprzedać mleko, jednak cena za nie wynosiła 1,3 zł/l. Wszystko to sprawia, że w kraju zostaje coraz większa ilość surowca, który do tej pory trafiał poza nasze granice. W związku z tym, wyjątkowo szybko zareagowały sieci handlowe. Jak na razie nie słychać z ich strony propozycji obniżek cen. Za to pojawiają się dość jasne deklaracje, że owszem, zwiększone dostawy są możliwe, ale pod marką własną nabywcy.

Artur Puławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 06:51