Hodocwy nie wybudowali pod robota  nowej obory, a przerobili uwięziówkę na system wolnostanowiskowyAndrzej Rutkowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Młody rolnik kupił robota udojowego 5 razy taniej. Jak mu się to udało?

21.10.2024., 14:30h

Są młodymi rodzicami i hodowcami, chcą rozwijać produkcję mleka w swoim rodzinnym gospodarstwie. Ale pogodzenie wychowywania dzieci z codziennym dwukrotnym dojem i wieloma innymi obowiązkami wcale nie jest takie łatwe, dlatego Małgorzata i Piotr Kucakowie za wszelką cenę chcieli doić krowy na robocie.

Używane roboty sprowadzone z Danii okazały się strzałem w dziesiątkę

Wiedzieli, że nie będzie to proste, bo przy wielkości ich stada zakup nowego robota w żaden sposób nie byłby uzasadniony ekonomicznie. W grę wchodził tylko robot używany, sprowadzony ze starej UE, gdzie likwiduje się stada, również te zrobotyzowane, ze względu na brak młodych następców. Jednak taki zakup, choć znacznie tańszy, to też ryzyko związane z odpowiednim montażem robota, jego uruchomieniem oraz zgraniem systemu komputerowego z urządzeniem.

Mieliśmy takie szczęście, że nasz znajomy, również rolnik, który bardzo dobrze orientuje się w temacie automatyzacji oraz komputeryzacji sprowadził z Danii z likwidowanej obory całe wyposażenie marki DeLaval, w tym 4 roboty udojowe. Jeden z tych robotów trafił do nas, a wspomniany znajomy zajął się jego montażem oraz uruchomieniem wraz z całym systemem komputerowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy robota za 3 razy mniejszą kwotę niż gdyby był on od autoryzowanego dilera, mówię tu nadal o urządzeniu używanym. W stosunku do nowego robota jest to kwota 5 razy niższa. Zatem nasz robot jest w cenie niedużej hali udojowej – podkreślił Piotr Kucak.

image
Robot udojowy przywieziony z Danii, gdzie pracował od nowości, czyli 2008 roku
FOTO: Andrzej Rutkowski

Krowy przeszły z uwięzi prosto na robota udojowego

Robot pracuje tu od lutego bieżącego roku. Hodowcy powymieniali wszystkie miękkie części robocze, a więc węże i gumy strzykowe. Jednak początki nie były takie łatwe.

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. październik 2024 14:39