Państwo Janeczkowie są dostawcami Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu, do której sprzedają blisko 30 tys. litrów mleka miesięcznie.Beata Dąbrowska
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Młodzi rolnicy postawili na bydło mleczne. Efekt? 10 tys. kg mleka od krowy!

15.02.2025., 15:00h

Są młodzi, ambitni, z głową pełną planów na przyszłość. Przyszłość, którą już dla siebie wybrali i którą jest rozwój mlecznej produkcji w gospodarstwie. A solidne podstawy ku temu Milena i Michał Janeczkowie (bo o nich piszemy) już mają, bowiem przez długie lata pracy hodowlanej rodzice dochowali się wysoko wydajnego stada, w którym każda sztuka daje średnio blisko 10 tysięcy kilogramów mleka.

Młodzi hodowcy zbudowali wysoką wydajność mleczną w swoim stadzie. Teraz myślą o wolnostanowiskowej oborze

I o ile produkcyjność stada to powód do zadowolenia, o tyle wybudowana w 1997 roku uwięziowa obora, w opinii młodych hodowców, przestała już spełniać swoją rolę. Tak pod względem możliwości zwiększenia pogłowia, jego dobrostanu, jak również zmniejszenia pracochłonności przy codziennej obsłudze zwierząt, których w gospodarstwie jest 90 sztuk, z czego 35 to krowy dojne.

Kiedy weszliśmy do obiektu, krowy leniwie przeżuwały, wydałoby się, dobrze wymieszany TMR. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że wozem paszowym gospodarstwo jeszcze nie dysponuje, a struktura mieszaniny na stole, to – jak stwierdził pan Michał – zasługa zamiany technologii zbioru i konserwacji pasz.

Od 4 lat trawy zbieramy wynajmowaną usługowo przyczepą samozbierającą i przechowujemy na pryzmach – poinformował Michał Janeczek. – Decyzja ta okazała się jak najbardziej słuszna, bowiem od kiedy krowy otrzymują w dawce dobrze pociętą i jednolitą sianokiszonkę, zdecydowanie chętniej ją pobierają, a i nam przy ręcznym przecież zadawaniu pasz jest znacznie lżej, niż jak to było wcześniej w przypadku balotów, w które owijamy już tylko ostatni pokos traw.

image
Ogromna troska o zwierzęta sprawia, że w tej oborze krowy użytkowane są wyjątkowo – jak na uzyskiwany poziom wydajności – długo. Najstarsza sztuka produkuje mleko już dziesiątą laktację
FOTO: Beata Dąbrowska

Rekordowa wydajność krów. Jak zmiany w żywieniu przełożyły się na wydajność mleczną w gospodarstwie rolników?

Wydajne stado wymaga dużej precyzji żywienia, a utrzymanie na uwięzi pozwala na indywidualne traktowanie każdej sztuki. Jako pierwsza zadawana jest kiszonka z kukurydzy, następnie sianokiszonka oraz mieszanka treściwa sporządzana w gospodarstwie na bazie własnej śruty zbożowej, śruty rzepakowej, premiksu, buforów, drożdży i innych niezbędnych dodatków paszowych.

Pozostało 68% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warszawa
16°C
Zachmurzenie duże
wi_00
sob.
wi_00
16°C
4°C
niedz.
wi_00
14°C
5°C
pon.
wi_00
12°C
5°C
wt.
wi_00
13°C
5°C
śr.
wi_00
14°C
3°C
28. marzec 2025 02:13