Zwiedzanie obory było jednym z głównych punktów jej otwarciaAndrzej Rutkowski
StoryEditorOtwarcie obory HR Danko

Nowoczesna obora HR Danko na 6 robotów udojowych. W planach butelkowanie mleka prosto od krowy

09.10.2024., 15:00h

Wybudowali oborę za 20 mln zł, a jej uroczyste otwarcie miało miejsce 16 września br. we wsi Choryń. Mowa tu o Danko HR Sp. z o.o., która nie tylko słynie z hodowli roślin na najwyższym poziomie, ale odnosi również sukcesy w hodowli bydła mlecznego w postaci najwyżej wycenianych genomowo buhajów i jałówek w kraju.

Dlaczego HR Danko zdecydowała się na tak olbrzymią inwestycję?

Gospodarstwo wchodzące w skład Krajowej Grupy Spożywczej S.A. utrzymuje 4900 sztuk bydła, w tym 2000 krów, w sześciu lokalizacjach w kraju.

Jakie były główne powody powstania tej inwestycji oraz jakie daje ona możliwości? – takie pytanie zadaliśmy prezesowi Danko HR Tomaszowi Dutkiewiczowi.

Zdecydowaliśmy się na taką inwestycję ponieważ w dwóch sąsiednich lokalizacjach Choryń i Kopaszewo mamy coraz więcej krów, jest ich ponad 600, a nie wszystkie budynki spełniają takie wymogi dobrostanu, jakie byśmy chcieli. Jest to nie tylko obora w pełni zautomatyzowana ograniczająca czynnik ludzki, ale również spełnia wymogi obory pokazowej, do której w celach dydaktycznych i szkoleniowych możemy zapraszać rolników oraz młodzież ze szkół rolniczych. Jest wyposażona w 6 robotów udojowych, 2 roboty do podgarniania paszy oraz 3 roboty czyszczące posadzkę i zbierające odchody, wszystkie z firmy Lely. W przyszłości mamy plany zakupu także robota butelkującego mleko, co umożliwi nam sprzedaż mleka prosto z obory, co idealnie wpisuje się w myśl „od pola do stołu” – powiedział prezes Tomasz Dutkiewicz.

image
Przecięcia wstęgi podczas uroczystego otwarcia dokonali, od lewej: prezes Danko HR Tomasz Dutkiewicz, prezes Krajowej Grupy Spożywczej (KGS) Marek Zagórski, sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski, członek zarządu KGS Krzysztof Bojar, prezes Agro Projects (głównego wykonawcy obiektu) Piotr Domagała oraz Sylwia Maćkowiak – właścicielka Lely Center Krobia
FOTO: Andrzej Rutkowski

Bydło HR Danko znajduje się w ścisłej genetycznej czołówce kraju

Budowa trwała 10 miesięcy – to krótko jak na tak imponujący obiekt, przewidziany dla 370 krów w doju oraz 75 jałówek cielnych. Jego stopniowe zasiedlanie rozpocznie się w październiku.

Mam nadzieję, że obiekt uda nam się zasiedlić w ciągu roku. Do nowej obory będą przyjeżdżały głównie pierwiastki, które są bardziej predysponowane do doju automatycznego, ale także krowy wieloródki w dobrej kondycji i spełniającej warunki co do zawieszenia wymienia, rozmieszczenia strzyków oraz ich długości. Natomiast sztuki, które mogłyby sprawić kłopoty przy doju automatycznym, do końca swojej produkcji pozostaną w starej oborze w Kopaszewie – kontynuował prezes Tomasz Dutkiewicz.

image
Obiekt o wymiarach 113,3 x 58,35 m
FOTO: Andrzej Rutkowski

Danko HR osiąga najwyższe z możliwych wyników hodowlanych w kraju, dlatego kierownictwo firmy zabiegało, aby warunki utrzymania bydła były również na najwyższym poziomie, stąd też poniekąd ta inwestycja.

Pozostało 68% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 05:06