StoryEditorMleko

Przez upały spadają parametry i ceny mleka. Jak rolnicy sobie z tym radzą?[WIDEO]

03.09.2024., 10:30h

Stres cieplny źle wpływa na wydajność i samopoczucie krów. Mimo początku września temperatury nadal są wysokie, a hodowcy muszą dbać o schładzanie zwierząt w oborach. Ja radzą sobie z tym rolnicy z Dolnego Śląska?

Cena mleka spada, bo krowom jest gorąco

Jak informuje Iwona Kochanowska pracująca jako zootechniczka na fermie Zawada w OHZ Głogówek, nie da się nie zauważyć, że produkcja mleka latem spada ze względu na wysokie temperatury. Widoczny jest również spadek zawartości tłuszczu.

– Wygląda na to, że krowy pobierają mniej suchej masy, co odbija się delikatnie na parametrach i cenie. Przeciwdziałamy temu, stosując różne dodatki paszowe, które zapobiegają jej psuciu, więc radzimy sobie, jak możemy – uważa zootechniczka.

W Mlekolandzie ochładzają krowy wentylatorami

Paweł Brychcy jest zootechnikiem pracującym na fermie Mlekoland w Przeczy, gdzie hodowcy starają się o to, by bydło, w jak najmniejszym stopniu odczuwało wysokie temperatury. Szczególną uwagę przywiązują do zapewnienia odpowiedniej ilości wentylatorów i rotowania zwierząt między grupami oraz pastwiskiem w taki sposób, by zbyt wiele sztuk nie gromadziło się w jednym pomieszczeniu.

– Cały czas dbamy o dezynfekcję ściółki, bieżącą wymianę gum w dojarce i podzespołów, które mogą sprawiać, że krowy będą się źle czuły, czy będą źle dojone. Dokładamy dodatkowe poidła. Mamy ...

Pozostało 63% tekstu

Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się, by czytać dalej.

Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. wrzesień 2024 15:05