Dobry preparat mlekozastępczy dla cieląt to inwestycja, nie koszt
– Od dłuższego czasu mieliśmy duże problemy z odchowem cieląt, co oczywiście przekładało się m.in. na niedobory jałówek przeznaczonych na remont stada – wyjaśniała Dorota Molenda. – Biegunki, po których pojawiało się zapalenie płuc były wręcz nagminne. Robiliśmy wszystko, co tylko było możliwe, lecz sytuacji nie poprawiał ani zaostrzony reżim higieniczny, ani wysiłek włożony w to, by każde cielę odpajane było siarą tylko od własnej matki. Postanowiliśmy jeszcze spróbować zmienić skarmiany dotąd preparat mlekozastępczy na inny, a decyzja o zakupie preparatów naszej firmy była poniekąd naturalnym wyborem, wspierającym partnera, z którym współpracujemy i co ważne wyprodukowanym z mleka jego dostawców. Ale to tylko wartość dodana – podkreśliła gospodyni.
Czym wyróżniają się innowacyjne preparaty mlekozastępcze Polmlek4Calves?
Trzeba wspomnieć, że kilka miesięcy temu Grupa Polmlek wprowadziła na rynek serię 5 preparatów mlekozastępczych, które powstają w innowacyjnej, wdrożonej po raz pierwszy w Polsce technologii. Mleko, które trafia do zakładu w Lidzbarku Warmińskim, stanowi bazę do produkcji preparatów należących do linii Polmlek4Calves, które dostawcy mogą zakupić, a należności potrącane są z wypłaty za mleko.
Obecnie w gospodarstwie państwa Molendów po odpojeniu cieląt siarą wprowadzany jest preparat Polmlek Czerwony, a po 4 tygodniach jego skarmiania hodowcy podają Polmlek Zielony, który stosowany jest już do okresu odsadzenia.
– Wystarczyły tylko dwa miesiące, byśmy przekonali się jak dobra to była decyzja – potwierdziła pani Dorota. – Nasze cielęta doskonale się teraz odchowują. Bardzo chętnie pobierają pójło, a więc dobrze przyrastają, ich kondycja jest doskonała, a sierść lśniąca. Na nowych preparatach odchowaliśmy już 6 cieląt i żadne nie miało biegunki ani schorzeń układu oddechowego. Tym samym przekonaliśmy się, że na cielętach oszczędzać nie warto.
W latach 90., kiedy to Dorota i Krzysztof Molendowie rozpoczynali gospodarowanie, głównym źródłem dochodu była uprawa tytoniu.