Na zdjęciu (od lewej): Andżelika i Marcin Molendowie z synkiem Antosiem, Dorota i Krzysztof Molendowie oraz Paweł Giza – kierownik działu skupu rejonu Lipsko GK Polmlek.Beata Dąbrowska
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Rolnicy z Mazowsza zmienili preparat mlekozastępczy. I skończyły się ich kłopoty

31.12.2024., 14:00h

O tym, co oznacza stosowanie w odchowie cieląt wysokiej jakości preparatu mlekozastępczego szybko przekonali się Dorota i Krzysztof Molendowie. Dwa miesiące temu postanowili zastąpić skarmiany dotąd preparat innym i jak zgodnie przyznali bardzo szybko skończyły się zdrowotne problemy cieląt, z którymi bezskutecznie walczyli.

Dobry preparat mlekozastępczy dla cieląt to inwestycja, nie koszt

Od dłuższego czasu mieliśmy duże problemy z odchowem cieląt, co oczywiście przekładało się m.in. na niedobory jałówek przeznaczonych na remont stada – wyjaśniała Dorota Molenda. – Biegunki, po których pojawiało się zapalenie płuc były wręcz nagminne. Robiliśmy wszystko, co tylko było możliwe, lecz sytuacji nie poprawiał ani zaostrzony reżim higieniczny, ani wysiłek włożony w to, by każde cielę odpajane było siarą tylko od własnej matki. Postanowiliśmy jeszcze spróbować zmienić skarmiany dotąd preparat mlekozastępczy na inny, a decyzja o zakupie preparatów naszej firmy była poniekąd naturalnym wyborem, wspierającym partnera, z którym współpracujemy i co ważne wyprodukowanym z mleka jego dostawców. Ale to tylko wartość dodana – podkreśliła gospodyni.

image
Preparat mlekozastępczy Polmlek Czerwony przeznaczony jest do skarmiania cieląt od 2. dnia życia. Jest mieszanką maślanki, mleka odtłuszczonego, białek serwatkowych, serwatki słodkiej, tłuszczu pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego
FOTO: Beata Dąbrowska

Czym wyróżniają się innowacyjne preparaty mlekozastępcze Polmlek4Calves​?

Trzeba wspomnieć, że kilka miesięcy temu Grupa Polmlek wprowadziła na rynek serię 5 preparatów mlekozastępczych, które powstają w innowacyjnej, wdrożonej po raz pierwszy w Polsce technologii. Mleko, które trafia do zakładu w Lidzbarku Warmińskim, stanowi bazę do produkcji preparatów należących do linii Polmlek4Calves, które dostawcy mogą zakupić, a należności potrącane są z wypłaty za mleko.

Obecnie w gospodarstwie państwa Molendów po odpojeniu cieląt siarą wprowadzany jest preparat Polmlek Czerwony, a po 4 tygodniach jego skarmiania hodowcy podają Polmlek Zielony, który stosowany jest już do okresu odsadzenia.

Wystarczyły tylko dwa miesiące, byśmy przekonali się jak dobra to była decyzja – potwierdziła pani Dorota. – Nasze cielęta doskonale się teraz odchowują. Bardzo chętnie pobierają pójło, a więc dobrze przyrastają, ich kondycja jest doskonała, a sierść lśniąca. Na nowych preparatach odchowaliśmy już 6 cieląt i żadne nie miało biegunki ani schorzeń układu oddechowego. Tym samym przekonaliśmy się, że na cielętach oszczędzać nie warto.

image
Jeszcze w tym roku do wiaty wzniesionej przy jednej ze ścian podłużnych obory, przeprowadzone zostaną jałówki
FOTO: Beata Dąbrowska

W latach 90., kiedy to Dorota i Krzysztof Molendowie rozpoczynali gospodarowanie, głównym źródłem dochodu była uprawa tytoniu.

Pozostało 67% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. styczeń 2025 20:13