Za swoją oborę rolnicy uzyskali pierwsze miejsce w konkursie „Złota Wiecha” w kategorii budynków inwentarskich.Józef Nuckowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Rolnicy zdecydowali się na samospławialną posadzkę w oborze zamiast rusztów. Jak oceniają swój wybór?

04.04.2024., 15:15h
Blisko ćwierć wieku temu Mariola i Ryszard Romanowiczowie wybudowali oborę dla bydła mlecznego o wymiarach 20 x 63 m, w której zastosowali niestandardowe – jak na ówczesne czasy – rozwiązanie. Za ten obiekt uzyskali pierwsze miejsce w konkursie „Złota Wiecha” w kategorii budynków inwentarskich.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak funkcjonuje samospławialna posadzka w oborze i jakie są jej zalety?
  • Jakie maszyny są kluczowe w gospodarstwie hodowców?
  • Dlaczego rolnicy preferują krycie naturalne zamiast inseminacji?

Samospławialne podłoże lepsze od rusztów?

Zastosowaliśmy w nim rzadko używany system, jakim jest samospławialne podłoże. Sektory dla bydła składają się z dwóch części. Pierwsza, legowiskowa, znajduje się przy ścianie i jest pochylona w kierunku korytarza spacerowo-gnojowego, na który pod wpływem udeptywania zsuwają się odchody. Część spacerowo-gnojowa czyszczona jest codziennie za pomocą zgarniacza zamontowanego na ciągniku. Rozważaliśmy montaż zgarniaczy, ale inwestycja ta oznacza znaczny koszt, a dodatkowo urządzenie może ulec awarii. Natomiast jeśli zawiódłby ciągnik, który pracuje ze zgarniaczem, to mamy jeszcze inne w gospodarstwie – wyjaśnia Ryszard Romanowicz.

Zdaniem gospodarzy, obora tego typu była tańsza w budowie niż np. budynek na rusztach, a w obsłudze jest wygodniejsza i mniej pracochłonna niż obora ściołowa.

image
Od ponad 25 lat zwierzęta w gospodars...
Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. listopad 2024 21:32