– Był już taki moment, że chcieliśmy w najbliższym czasie wybudować nowy obiekt. Nadarzyła się jednak okazja zakupu większego areału, więc ze względów finansowych zrezygnowaliśmy z budowy na rzecz zwiększenia powierzchni gospodarstwa – mówi rolnik.TPR
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Rolnik modernizuje gospodarstwo mleczne. Jak to robi krok po kroku?

21.08.2024., 16:00h

Jakub Bieńko prowadzi gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka i od pewnego czasu nosi się z zamiarem budowy nowej obory. Decyzja jest już podjęta, jednak życie – jak to często bywa – weryfikuje plany. W ostatnim czasie hodowca zainwestował bowiem w zakup ziemi, co budowę obory odłożylo w czasie.

Budowę nowej obory wyprzedziło powiększenie gospodarstwa

Najstarsza obora w gospodarstwie państwa Bieńków ma ponad 50 lat. Pomimo że budynek był rozbudowywany i modernizowany i tak zrobił się za mały, by pomieścić utrzymywane w bydło. W związku z tym hodowca zaadaptował stodołę na oborę, w której powstały stanowiska oraz kojce grupowe dla młodzieży na ściółce ze słomy.

Krowy dojne (we wszystkich obiektach) utrzymywane są w stanowiskach ścielonych słomą, przy czym część z nich wyłożono gumowymi matami. Pan Jakub, adekwatnie do możliwości budynków, maksymalnie usprawnił usuwanie obornika montując zgarniacze hydrauliczne. Za ich pomocą obornik z części budynków trafia bezpośrednio na płytę obornikową. Jest tam transportowany ładowaczem zamontowanym na ciągniku. Jakub Bieńko rozważa budowę wolnostanowiskowego obiektu przeznaczonego dla krów mlecznych.

image
Gospodarze przerobili stodołę na oborę
FOTO: Józef Nuckowski

Jeszcze nie ustaliłem szczegółów odnośnie poszczególnych rozwiązań, jakie zastosowalibyśmy w nowej oborze. W naszej okolicy słoma jest droga i trudna do zdobycia, z związku z tym myślałem o posadzce rusztowej. Niestety zbiornik na gnojowicę podnosi koszt całej inwestycji i jeszcze nie podjęliśmy w tej kwestii ostatecznej decyzji. Na pewno system bezuwięziowy ułatwi nam prace, krowom zapewni odpowiedni komfort, a dodatkowo będzie przy nim można usprawnić dój. W hali o wiele łatwiej przecież czynność tę wykonywać – mówi hodowca.

Pozostało 75% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 11:20