Na zdjęciu (od prawej): Krzysztof Kołtunik, Jolanta Nosowska – kierownik Działu Skupu OSM Krasnystaw, Paweł Karczmarek – zastępca kierownika oraz Elżbieta Jaroszyńska – instruktor służby surowcowejBeata Dąbrowska
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Rolnik od 25 lat hoduje krowy. Jakie ma sposoby na wydajność na poziomie 11 tys. kg mleka?

20.10.2024., 15:00h

Rodzinne gospodarstwo Krzysztofa Kołtunika niegdyś owcami stało. 50 sztuk merynosa polskiego, przez lata zapewniało utrzymanie. Aż do lat 90.

Tylko krowy mleczne przynosiły zysk rolnikowi

Aby tak było nadal, produkcję owiec zamieniono na 30 macior, utrzymywanych w cyklu zamkniętym. Ale i dla trzody nadeszły złe czasy. Dziś to wyspecjalizowane w produkcji mleka gospodarstwo jest jednym z zaledwie dwóch, funkcjonujących w podlubelskiej gminie Wólka. I jak się wydaje, jeszcze długo tak będzie.

Okazało się, że jedyny, comiesięczny dochód przynoszą tylko krowy, których w naszym gospodarstwie zawsze było kilka sztuk, dlatego zapadła decyzja, by to właśnie produkcję mleka rozwijać – wspominał Krzysztof Kołtunik, który w 2000 roku przejął gospodarstwo po rodzicach, zaczynając od uwięziowej obory z 25 krowami. Był to również czas, kiedy w Polsce nastąpił prawdziwy boom na obory wolnostanowiskowe i my mu ulegliśmy – dodał hodowca.

image
FOTO: Beata Dąbrowska

Ruszta w oborze okazały się zbawiennym rozwiązaniem dla hodowcy. Dlaczego?

W starej uwięziówce zlikwidowano więc stanowiska, dobudowano do niej stół paszowy, by w efekcie uzyskać wolnostanowiskowy obiekt, przystosowany do utrzymywania 40–45 krów na głębokiej ściółce.

W pewnym momencie dotknął nas problem z pozyskaniem odpowiedniej ilości słomy. Na tyle duży, że stanęliśmy przed decyzją, czy zmniejszać pogłowie i ograniczać produkcję czy postawiać na jej rozwój i inwestować w nową oborę. I oczywiście „wygrała” druga opcja, która okazała się być jak najbardziej trafiona, chociażby z uwagi na fakt, że wówczas budowa nowej obory nie była tak niebotycznie kosztownym jak obecnie przedsięwzięciem – stwierdził gospodarz.

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. październik 2024 15:02