StoryEditorDobry hodowca

Rolnik z Mazowsza produkuje koszerne mleko. O ile ma wyższą cenę?

09.03.2023., 16:03h
Średnia wydajność laktacyjna na przestrzeni roku spadła z ponad 11 tys. kg mleka do 10 tys. kg, ale były też lata, że sięgała nawet 12 tys. kg. Przyczyn takiej sytuacji Jarosław Jastrzębski upatruje w spasaniu mniej zasobnej w energię kiszonki z kukurydzy. Jednak rolnik się nie poddaje i szuka rekompensaty w postaci premii, jaką może przynieść mu sprzedaż mleka koszernego do Izraela za pośrednictwem swojej mleczarni.

Produkcja mleka koszernego - czy to jest opłacalne?

Do naszego gospodarstwa przyjechała delegacja z Izraela wraz z instruktorem skupu, aby dokonać kontroli pozyskania i chłodzenia mleka, tak aby surowiec miał atest koszerności. Taka kontrola trwa kilka dni. W ten sposób możemy liczyć na wyższą cenę mleka o 5 groszy na litrze. Atest koszerności to dobry sposób na łagodzenie skutku spadających cen mleka, co dzieje się w całym kraju – stwierdził Jarosław Jastrzębski, dodając, że takich kontroli w roku ma kilka i po każdej z nich możliwa jest sprzedaż określonej partii mleka koszernego.

Materace słomiano-wapienne dla krów od 20 lat

Stado bydła mlecznego Jastrzębscy utrzymują w dwóch oborach wolnostanowiskowych oraz cielętniku. W oborze z roku 2018 przebywają krowy dojne z pierwszej najwydajniejszej grupy żywieniowej oraz jałówki i krowy zasuszone. Ze starszej obory powstałej w wyniku modernizacji stodoły korzystają krowy z drugiej grupy żywieniowej. Bydło utrzymywane jest na rusztach betonowych, a boksy legowiskowe raz na 3 tygodnie uzupełniane są mieszanką słomy, wapna i wody.

Właściwie to byliśmy prekursorami materacy słomia...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 19:33