Na zdjęciu: Krzysztof Rybicki z synem Dawidem oraz rodzicami: Julią i Jerzym RybickimiBeata Dąbrowska
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Rolnik z Wielkopolski rozbudował oborę. Jak chce zwiększyć wydajność krów?

03.03.2025., 16:00h

Tu nie było od razu dużych inwestycji. Wszystko odbywało się etapami, krok po kroku, a przedsiębiorczość i wykorzystanie możliwości, jakie dawały unijne dotacje doprowadziły gospodarstwo Krzysztofa Rybickiego – bo o nim piszemy – do poziomu, który przyniósł nie tylko ogromną satysfakcję, ale jak się wydaje, zmotywował także syna Dawida do pozostania jego następcą.

Od uwięziówki do nowoczesnej obory z robotami udojowymi

I chociaż Dawid Rybicki dopiero co osiągnął pełnoletność i jeszcze się uczy, to każdą wolną chwilę poświęca na pomoc w gospodarstwie, które z roku na rok staje się coraz nowocześniejsze.

Największą bodaj inwestycją była ta zakończona dokładnie rok temu, bo tyle czasu minęło odkąd Krzysztof Rybicki użytkuje nową oborę. I nie jest to obora, która wyrosła od zera, ale to efekt doskonale opracowanego projektu, wykorzystującego istniejące już budynki.

Obora była powiększana dwukrotnie. W jaki sposób rozbudował obiekt inwentarski?

Przed wielu laty w gospodarstwie funkcjonowała obora uwięziowa, którą pan Krzysztof postanowił przystosować do wolnostanowiskowego systemu utrzymania. I tak się stało.

Rozbudowując uwięziówkę do wymiarów (33 x 12 m), stworzył miejsce dla 50 krów dojnych, które częściowo utrzymywane były na ściółce, a częściowo na rusztach. I jak to zwykle bywa, stosunkowo szybko obiekt okazał się za mały, dlatego też gospodarz postanowił powiększyć go dwukrotnie, poprzez wydłużenie i poszerzenie. Efektem prac jest obecna obora (o wymiarach 28 x 48 m), którą w ubiegłym miesiącu miałam okazję zwiedzić.

image
W nowo dobudowanej części hodowca zadbał szczególnie o jak największą ilość światła i jak najlepszą wentylację
FOTO: Beata Dąbrowska

Do jednej ze ścian podłużnych starej obory dobudowana została nowa część z centralnie położonym korytarzem paszowym (o szerokości 5 m). Po jednej jego stronie zaplanowano część dla krów z jednym rzędem legowisk. Pozostałe boksy legowiskowe (zlokalizowane w podwójnym rzędzie), znajdują się w starszej części obiektu, do której zwierzęta z nowo wzniesionej, bez problemu przechodzą przez liczne otwory drzwiowe wykute w łączącej je ścianie.

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warszawa
15°C
Słonecznie
wi_00
sob.
wi_00
16°C
3°C
niedz.
wi_00
21°C
10°C
pon.
wi_00
21°C
11°C
wt.
wi_00
16°C
12°C
śr.
wi_00
25°C
11°C
12. kwiecień 2025 17:23