Podlasie: Wypas powoli staje się zbyt niebezpieczny dla bydła
– W okresie letnim jałówki cielne korzystają z pastwisk, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, jednak niestety okazuje się, że również niebezpiecznym. Od kilku lat nasiliły się problemy z wilkami. W tym roku zagryzły nam jedną sztukę, a dwa lata temu jedną poraniły.
Słyszymy od innych hodowców, że ich bydło również zostało zaatakowane. Kilka tygodni temu w jednym z gospodarstw wilki zagryzły kucyka. Podchodzą pod same budynki, u nas miesiąc temu wilk był 10 m od obory. Są zuchwałe i nie boją się ludzi. Żadna władza ani samorządowa, ani centralna, ani żadne instytucje nic z tym nie robią. Wilki są pod ochroną, a kto będzie chronił nas i nasze zwierzęta przed wilkami – podkreślili Katarzyna Wasilewska-Bagan oraz Tomasz Bagan, którzy rozwijają produkcję mleka i w tym celu wybudowali oborę z dofinansowaniem w ramach modernizacji gospodarstw rolnych.
O czym trzeba pamiętać wybierając system bezściołowy dla krów?
Dziś ten budynek ma 4 lata i jest przeznaczony tylko dla krów, które korzystają z 60 legowisk uwięziowych. Obiekt o wymiarach 40 x 13,5 m, kompleksowo wybudowała i wyposażyła firma Rol-Brat Zawadzki. Legowiska wyłożono matami, za którymi zamontowano metalowe ruszta, zatem jest to obiekt bezściołowy. Gnojowica trafia do podziemnego zbiornika o pojemności 660 m3, usytuowanego pod oborą i jest mieszana przy użyciu specjalnego mieszadła.