Od 1996 roku hodowcy nie zakupili żadnej sztuki bydła, wcześniej ojciec pani Beaty zakupił 4 jałówki z Holandii na rozwój stada i poprawę genetyki. Były to bardzo dobre krowy, a jedną z nich zakwalifikowano nawet na matkę buhajów.Andrzej Rutkowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Susza daje się we znaki hodowcom bydła. "Części upraw nie będzie się w ogóle opłacało zbierać"

19.07.2024., 14:30h
Beata Krasnodębska wykorzystała pulę 250 tys. zł dotacji w ramach PROW, a po głowie chodzi jej już kolejna inwestycja, jaką jest zakup nowego kombajnu, który zastąpiłby wysłużonego Bizona.

Tegoroczna susza zbiera swoje żniwo

Nic dziwnego, że hodowczyni rozwija gospodarstwo, sama jest wciąż młoda, a ma już zdeklarowanego następcę w postaci syna Bartosza. Dużo pomagają jej też rodzice Bogumiła i Krzysztof.

Wszystkie cielęta odchowujemy, jałówki na remont stada, a buhajki do dalszego opasu, jaki dodatkowo prowadzimy przy głównej produkcji mleka. Każde dodatkowe źródło dochodu jest mile widziane. W tym roku dokucza nam susza i spodziewamy się bardzo słabego plonu drugiego pokosu traw. Dlatego zawsze mamy zapas pasz objętościowych. W największym stopniu susza dotknęła zboża jare, które mają puste kłosy i część plantacji nie będzie się w ogóle opłacało zbierać – powiedziała Beata Krasnodębska.

image
W stadzie oprócz hf-ów są też mieszańce z rasa simentalską w typie mlecznym
FOTO: Andrzej Rutkowski

Dlaczego hodowczyni już nie prowdzi oceny użytkowości mlecznej?

Hodowczyni utrzymuje hf-y lub ich mieszańce z simentalem mlecznym. Ma swój kontener i sama dobiera oraz zamawia nasienie buhajów z MCHiRZ Łowicz – oddział w Żelkowie. Sama też inseminowała, ale problemy z łokciem sprawiły, że teraz zabiegi inseminacji wykonuje lekarz weterynarii.

Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. wrzesień 2024 02:00