Działalność PZHBiPM w 2022 roku
Po przywitaniu zaproszonych gości, prezes wysokomazowieckiego koła Karol Faszczewski przedstawił działalność PZHBiPM za ostatni rok.
– W 2022 roku nasz Związek podpisał dwie umowy o współpracy. Pierwszą z Zakładami Mięsnymi Łuniewscy, gdzie wszyscy nasi członkowie mają zagwarantowane dodatkowe 50 groszy do każdego kg wbc w stosunku do ceny podstawowej. Mamy także umowę z Mazowieckim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt, który oferuje naszym członkom atrakcyjne ceny – poinformował Karol Faszczewski.
Wyniki oceny użytkowości mlecznej za ubiegły rok przedstawił Dariusz Wojtulewicz z PFHBiPM.
W powiecie wysokomazowieckim oceną użytkowości mlecznej objęte są 973 stada. Gdy 6 lat temu prezentowaliśmy wyniki z powiatu, tylko dwóch hodowców przekroczyło pułap 12 tys. kg mleka w laktacji. W ubiegłym roku w jednym gospodarstwie przekroczono poziom 13 tys. kg mleka od krowy, a "12-tysięczników" było ośmiu.
- Uczestnicy spotkania
- Od lewej: Dariusz Góralczyk, Piotr Kryński, Karol Faszczewski, Piotr Krawczeniuk
- Od lewej: Karol Faszczewski Dariusz Góralczyk, Bogdan Wnorowski, Kazimierz Czajkowski
Którzy hodowcy osiągnęli najlepsze wyniki?
- Najlepsze wyniki w minionym roku osiągnął Bogdan Wnorowski z miejscowości Nowe Grabowo, którego stado uzyskało średnią wydajność wynoszącą 13 273 kg mleka.
- Drugie miejsce, z wynikiem 12 801 kg mleka zajął Karol Choiński z miejscowości Chojane Pawłowięta.
- Na trzecim miejscu z minimalnie gorszym wynikiem uplasował się Kazimierz Czajkowski z miejscowości Czajki, którego sztuki wyprodukowały średnio 12 797 kg mleka.
- Czwarte miejsce z wynikiem 12 696 zajął Krzysztof Kruszewski z miejscowości Perki Lachy.
- Na piątym miejscu z wynikiem 12 419 kg mleka uplasował się Grzegorz Kraszewski z Łuniewa Małego.
- Szóste miejsce zajął Piotr Roszkowski z miejscowości Perki Lachy, którego sztuki dały średnio 12 407 kg mleka. Za nim uplasował się Wojciech Bauer z Dąbrowy Cherubiny ze średnią wydajnością krów 12 358 kg.
- Ósme miejsce zajął Zdzisław Sokołowski z miejscowości Chojane Pawłowięta osiągając średnią wydajność 12 348 kg mleka.
- Kolejne miejsce z wynikiem 12 129 kg mleka zajął Krzysztof Roszkowski z Krzyżewa.
- Dziesiątkę najlepszych hodowców zamknął Tadeusz Janaczewski z Krzyżewa osiągając średni wynik od krowy 11 945 kg mleka.
- Hodowcy od miejsca 10. do 15. przekroczyli średnią wydajność 11 tys. kg i byli to kolejno: Dariusz Piekutowski z miejscowości Markowo Wólka, Adam Przeździecki z miejscowości Grodzkie Szczepanowięta, Dariusz Pęza z miejscowości Dragi, Paweł Kaczyński z Dąbrowy Cherubiny i Andrzej Mościcki z Dąbrowy Kity.
- Najlepsi hodowcy z powiatu wysokomazowieckiego
- Nagrodę za krowę z najwyższą wydajnością życiową w imieniu ojca odebrał Łukasz Sokołowski
Nagrodzone stutysięczniczki
Podczas potkania Dariusz Wojtulewicz przedstawił także krowy, które przekroczyły 100 tys. kg mleka wydajności życiowej.
- Pierwsze miejsce w tej grupie zajęła sztuka Zdzisława Sokołowskiego z gminy Kulesze Kościelne, osiągając wydajność 152 414 kg mleka.
- Drugie miejsce z wynikiem 124 181 kg mleka zajęła krowa Rafała Stypułkowskiego z tej samej gminy.
- Trzecie i czwarte miejsce zajęły sztuki Karola Choińskiego z gminy Kulesze Kościelne. Pierwsza z nich wyprodukowała 110 900 kg mleka, a druga 110 238 kg mleka.
- Piąte miejsce z wydajnością 109 046 zajęła kolejna długowieczna sztuka wspomnianego wyżej Rafała Stypułowskiego. Za nią sztuka Jana Kuleszy z gminy Nowe Piekuty z wydajnością 108 762 kg mleka.
- Siódme miejsce z wydajnością 108 745 kg mleka zajęła krowa Sylwestra Krajewskiego z gminy Kulesze Kościelne.
- Ponadto wydajność 100 tys. kg mleka przekroczyły sztuki: Krzysztofa Kruszewskiego z gminy Sokoły, Wojciecha Wróblewskiego z gminy Klukowo, Piotra Kowalczuka z gminy Ciechanowiec, Krzysztofa Perkowskiego z gminy Sokoły, Tadeusza Dmochowskiego z gminy Czyżew, Karola Faszczewskiego z gminy Kulesze Kościelne i Tadeusza Kaczyńskiego z gminy Czyżew.
- Karol Faszczewski prezes wysokomazowieckiego koła PZHBiPM
Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski