Na zdjęciu także dziadkowie Marianna i Antoni ZaworscyAndrzej Rutkowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Trzech braci napędza gospodarstwo mleczne. Sami wybudowali nową oborę

06.10.2024., 16:00h

Wzięli udział w naszym konkursie „Owijaj za darmo”, odpowiedzieli na kilka pytań, opisali swoją technologię przygotowania wysokiej jakości sianokiszonki i zajęli III miejsce, zgarniając zestaw folii i siatki do owijania za kwotę 4 tys. zł, które dawno już zużyli, wszak rocznie sporządzają ok. 600 balotów sianokiszonki z lucerny oraz traw.

W jaki sposób bracia sporządzają corocznie taką ilość balotów sianokiszonki?

Bartek kosi, Szymon zgrabia, a Tomek ładuje, zaś ja liczę baloty – tak pokrótce to u nas wygląda – z uśmiechem oświadczył Krzysztof Zaworski, a zaraz jego wypowiedź uzupełnił najstarszy z synów Szymon.

Preferujemy wyższe koszenie lucerny, minimum na wysokości 7 cm, jest to nieduża strata w plonie, ale zyskujemy w ten sposób znacznie więcej. Po pierwsze, sianokiszonka będzie miała wyższą zawartość białka, bo dolna część łodygi zostająca na polu ma stosunkowo dużo włókna. Po drugie, wyższe koszenie przyczynia się do lepszej regeneracji i do szybszego odrastania lucerny, co ma duży wpływ na wielkość plonu kolejnego pokosu. Po trzecie, nigdy nie dopuszczamy, aby lucerna zakwitła. Zawsze kosimy przed kwitnieniem, wtedy w sianokiszonce nie brakuje białka – wyjaśnił Szymon Zaworski.

image
Nowa obora na 30 krów dojnych
FOTO: Andrzej Rutkowski

Jakie są największe zalety sporządzania kiszonki w balotach?

Ten rok w gospodarstwie rodziny Zaworskich był bardzo dobry pod względem plonów roślin paszowych, zwłaszcza traw i lucerny, dlatego bardzo szybko wykorzystali konkursowy zestaw folii i siatki.

Zaledwie niecały miesiąc wystarczał, aby lucerna odrosła i była gotowa do kolejnego koszenia. Zebraliśmy 4 pokosy, a piąty powinniśmy już kosić, ale po ostatnich deszczach jeszcze nie możemy wjechać na pole i czekamy – stwierdził Szymon Zaworski.

Muszę przyznać, że wygrana folia zarówno Agriflex, jak i ManuAgri bardzo dobrze się rozwijała, jak i przylegała do balotów. Również siatka, którą zużyliśmy przy prasowaniu słomy była bardzo dobrej jakości – dodał Krzysztof Zaworski.

image
Od dwóch lat pracuje tu paszowóz Alimamix Evolution 10M
FOTO: Andrzej Rutkowski

Choć Szymon Zaworski przyznaje, że w paszowozie łatwiej jest wymieszać sianokiszonkę z pryzmy niż z balotów, to oni jednak preferują baloty.

Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. styczeń 2025 03:13