Na zdjęciu państwo Krawczykowie z Michałem Panusiem (z prawej), kierownikiem działu skupu Oddziału Produkcyjnego Kurpie w BaranowieBeata Dąbrowska
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Utrzymywanie dużego stada krów w oborze uwięziowej - jakie są plusy, a jakie minusy?

01.08.2024., 16:30h

Ich produkcyjne stado liczy 70 krów, ale każdą doskonale znają i traktują indywidualnie. Każdej poświęcają tyle uwagi, ile potrzebuje i każda odpłaca za tę szczególną troskę wysoką wydajnością, która osiągnęła średni poziom 11 tys. kg mleka.

Jak wygląda praca w dużej oborze uwięziowej?

Ale w stadzie Justyny i Andrzeja Krawczyków – bo o nich piszemy – nie brakuje takich sztuk, które dają w laktacji 15 tys. kg mleka, a średnia wydajność pierwiastek przekracza 37 kg. I wyniki te uzyskują w oborze uwięziowej.

Kiedy podjechaliśmy do gospodarstwa państwa Krawczyków, jakież było moje zdziwienie, kiedy po wejściu do dużej obory, z zewnątrz wyglądającej zupełnie jak wolnostanowiskowa, okazała się być ona obiektem uwięziowym. Pierwsze pytanie, jakie musiałam zadać dotyczyło oczywiście wyboru systemu utrzymania zwierząt. Bo przecież do rzadkości należy utrzymywanie 70 krów mlecznych na uwięzi (całe pogłowie liczy 170 sztuk bydła) szczególnie, gdy budowa obory została zrealizowana nie tak dawno, bo zaledwie 5 lat temu.

image
W tej uwięziowej oborze o wymiarach 14...
Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 18:30