StoryEditorDobry hodowca

Większość z 180 szt. bydła trzymają w okólnikach. A wydajność mleczna sięga 13 tys. kg mleka

24.03.2023., 10:03h
Nie mają wypasionej obory, a większość bydła utrzymują w wiatach ścielonych słomą połączonych z okólnikami. Jednocześnie postawili na dobrą genetykę wspartą dopracowaną dawką żywieniową, będącą wynikiem współpracy z doradcami.

Bydło wcale nie potrzebuje luksusów

Klucz do sukcesu polega na tym, aby dbać o bydło, które wcale nie potrzebuje luksusów. U nas od cielęcia do krowy stosujemy zimny wychów, najpierw są to budki typu igloo, gdzie cielęta trafiają pierwszego dnia po urodzeniu. Starsze grupy jałówek oraz krowy zasuszone i niektóre krowy dojne korzystają z okólników i wiat. Tylko część krów mieści się w oborze uwięziowej – podkreślili Anna i Grzegorz Załęscy, którzy z roku na rok doją coraz więcej mleka od swoich krów. Obecnie doszli do średniej wydajności laktacyjnej na poziomie 10,4 tys. kg mleka, ale jest też pokaźna grupa krów mieszczących się w przedziale od 12 do 13 tys. kg mleka.

To co hodowcy oferują swoim krowom i jałówkom chowanym w zasadzie pod chmurką, to obfite i częste ścielenie słomą oraz dawka żywieniowa bardziej zasobna w energię, zwłaszcza w okresie zimowym.

Część krów nie mieści się w oborze uwięziowej i utrzymywana jest na okólniku, gdzie zastosowano ruszta betonowe, zwierzęta mogą schronić się w wiacie

  • Część krów nie mieści się w oborze uwięziowej i utrzymywana jest na okólniku, gdzie zastosowano ruszta betonowe, zwierzęta mogą schronić się w wiacie

Aż trzech doradców żywieniowych

Odpowiedni dobór buhajów sprawił, że krowy są naprawdę duże, ważą od 750 ...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 13:40