StoryEditorPorady

Grzegorz, żeby rozwijać gospodarstwo mleczne... przeprowadził się do innego województwa!

17.04.2020., 15:04h
Do czego gotowi są producenci mleka, by rozwijać swoje gospodarstwa? Czasami nawet do przeprowadzki. Na taki właśnie ruch zdecydował się Grzegorz Pernak, który przeniósł swoje gospodarstwo z Wielkopolski na Dolny Śląsk.

Nowe możliwości w nowym miejscu

Piętnaście lat temu sprowadziłem się do Orska z Rawicza w woj. wielkopolskim, gdzie prowadziłem gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego. Niestety, nie miałem możliwości dalszego rozwoju. Kupiłem więc filię Spółdzielni Rolniczej Rudna, w skład której wchodziło 50 ha ziemi oraz budynki. Przywiozłem ze sobą stado liczące 35 sztuk i od razu zmodernizowałem pierwszy budynek dla zwierząt i zamontowałem halę udojową typu rybia ość 2 x 6. Następnie dokupiłem 15 wysoko cielnych jałówek hodowlanych z polskich obór – na wstępie informuje pan Grzegorz.

Budynki, w których obecnie przebywa bydło zostały wybudowane w latach 50. ub.w. Do 2003 r. utrzymywano w nich trzodę chlewną. W 2005 r. bazę kupił rolnik z Wielkopolski i zaczął modernizację obiektów, przystosowując je do bezuwięziowego systemu utrzymania.

Zdrowie ważniejsze niż wysoka wydajność

Nasze stado składa się z krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, a jego średnia wydajność za 2019 r. wyniosła 10 400 l mleka od sztuki. I powiem szczerze – nie chcemy więcej. Zależy nam, by krowy były zdrowe i co roku rodziły cielę. Jakiś czas...
Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 00:57