StoryEditorChoroby krów

Grzybica skórna bydła – jakie objawy i leczyć?

02.01.2021., 16:01h
Wysoka wilgotność, mała ilość światła słonecznego, niedobory składników mineralnych i witaminowych – przede wszystkim cynku i witaminy A – to czynniki, które sprzyjają powstawaniu grzybicy skórnej bydła. Wilgotna jesień i zima jest zatem czasem, gdy schorzenie nasila się szczególnie. Nie dziwią zatem pytania, jakie napływają do naszej redakcji z prośbą o informacje na temat tej, jakże uciążliwej i dla zwierząt, i dla hodowców choroby.

Czym jest grzybica i jak się objawia?

Im więcej wiemy o profilaktyce i leczeniu schorzenia, tym większe jest prawdopodobieństwo ochrony stada. Trzeba też wiedzieć, że nie podjęte na czas leczenie grzybicy prowadzi do jej rozprzestrzeniania się w stadzie i przejście w postać przewlekłą, powodując utratę apetytu, zatrzymanie wzrostu i rozwoju zwierząt.

Postaci grzybicy bydła jest wiele, jednak najczęściej występującą jest grzybica strzygąca. To przewlekłe schorzenie skóry spowodowane jest zakażeniem przez grzyby, zazwyczaj Trchiophyton verrucosum. Objawy kliniczne choroby zależą od odmiany grzyba, jego zjadliwości i drogi wnikania. Wyróżnia się dwie odmiany grzybicy strzygącej: powierzchniową (ogniskową) i głęboką (torebek włosowych). Przenikające do naskórka spory grzybów wydzielają produkty przemiany materii, które drażnią skórę i powodują stany zapalne prowadzące do wypadania sierści i powstawania strupów. Objawy pojawiają się najczęściej na skórze głowy, szyi, łopatkach i u nasady ogona. Początkowo obserwujemy ograniczone nacieki na skórze, nastroszenie włosa, a później wyłysienia i zestrupienia ognisk. Strupowat...
Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. listopad 2024 20:49