Obróbka ciśnieniowa mleka zncznie lepsza od pasteryzacji
Technika przetwarzania zwana Haelen w celu zabicia szkodliwych patogenów i przedłużania trwałości mleka wykorzystuje obróbkę ciśnieniową zamiast cieplnej. Jej twórcy twierdzą, że produkt końcowy zachowuje najwyższy poziom witamin, białek i enzymów, które normalnie podczas pasteryzacji są uszkadzane lub niszczone.
Mleko potraktowane Haelen zachowuje: wyższy poziom witaminy B2 i B12, aktywność fosfatazy alkalicznej – enzymu niezbędnego do funkcjonowania wątroby i rozwoju kości, kluczowe enzymy w stanie naturalnym, przez co łatwiejsze do strawienia niż produkty pasteryzowane oraz nie tarci naturalnego koloru i smaku.
Nowa metoda różni się również od obróbki UHT, która podobnie jak pasteryzacja polega na działaniu ciepła. Zarówno pasteryzacja, jak i proces UHT polega na podgrzaniu mleka – odpowiednio do 72 st. C przez 15 sekund i 140 st. C przez dwie sekundy.
Mleko Haelen utrzymuje świeżość przez dwa miesiące!
Metoda Haelen utrzymuje mleko w stanie schłodzonym, co pozwala na zachowanie 60-dniowego okresu przydatności do spożycia w warunkach chłodniczych, w porównaniu do 14 dni w przypadku mleka pasteryzowanego tradycyjnie. Dzięki temu mleko może być transportowane nie tylko drogą lotniczą na cały świat, w tym miejsc, w których dostęp do świeżego mleka jest ograniczony. Poza przetwarzaniem mleka płynnego nowa technologia Haelen może potencjalnie znaleźć zastosowanie w produkcji szerokiej gamy innych produktów mlecznych, szczególnie tych, w których pożądane jest stosowanie mleka niepasteryzowanego. Patent Haelen został już zatwierdzony przez Departament Bezpieczeństwa Żywności Victoria w Australii.
Firma handlowa, która opracowała proces produkcji, już w ubiegłym roku wprowadziła na rynek pierwsze komercyjne produkty.