StoryEditorPorady

Hałas w oborze zmniejsza produktywność mleczną krów

10.03.2021., 07:03h
Krowy są bardziej niż ludzie wrażliwe na hałas, co jest związane z budową ucha. Szczególnie stresujące są dla nich przerywane i obce dźwięki. Hałas zaliczany jest do czynników stresogennych i w zależności od czasu ekspozycji, natężenia oraz wrażliwości osobniczej, powoduje niekorzystne reakcje zdrowotne i produkcyjne.

Negatywne skutki hałasu w oborze

Czynniki akustyczne o wartościach powyżej 90 dB powodują reakcje psychiczne oraz trwałe ubytki słuchu u zwierząt, wzrost ciśnienia krwi, zmniejszenie poziomu witaminy C w mózgu, wątrobie i mięśniach. Ponadto obserwowano zaburzenia w przemianie tłuszczów i węglowodanów. U krów mlecznych hałas o nasileniu 65 dB może być przyczyną poronień oraz spadku wydajności mlecznej o 5%, jak również zmniejszenia aktywności żwacza o ponad 18%. Hałas powyżej 90 dB powoduje także przyspieszenie tętna i oddechu, nawet o ponad 32%, nieznacznie wzrasta też temperatura ciała.

Wykazano także, że wraz ze wzrostem natężenia hałasu oraz wibracji akustycznych zwiększa się liczba komórek somatycznych.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 19:52