Inwestycja na około 10 mln złotych
Jedno z pierwszych dotyczyło koszów przedsięwzięcia. Gospodarz wyjaśniał, iż cała inwestycja będzie kosztowała około 10 mln zł. Hodowcy pytali także o to, dlaczego właściciele zdecydowali się na pełną posadzkę, a nie np. na posadzkę rusztową.
– Podczas wyjazdów do obór na zachodzie Europy zaobserwowałem, że zamiast rusztów stosuje się tam pełne posadzki i zgarniacze. Dla bydła jest to na pewno lepsze rozwiązanie, ale z kolei gorsze dla hodowców. Obecnie na legowiskach zastosowaliśmy materace słomiano-wapienne, ale po uruchomieniu separatora w legowiskach będzie separat z gnojowicy tłumaczył – Leszek Duszak.
Leszek Kajda – prezes Klubu „Krasula” zapytał, jaki jest stosunek kosztów wyposażenia obory do kosztów całej inwestycji.
– Dokładnie tego nie liczyłem, ale wyposażenie kosztowało około 25% całości, przy czym firma budująca i wyposażająca podzieliły się elementami wyposażenia obory. Firma budująca wzięła na siebie takie elementy jak np. separator, agregat prądotwórczy, wygrodzenia, co też zaliczamy do wyposażenia – powiedział Leszek Duszak.
Przy dojarni karuzelowej jest mniej pracy
Zapytano także, dlaczego hodowcy zdecydowali się na halę udojową, a nie na roboty, dlaczego wybrano dojarnię karuzelową, ile osób będzie obsługiwało dojarnię.
– Nasza rodzina lubi mieć trochę wolnego czasu. Dój przewidziany jest przez 3 godziny rano i 3 wieczorem, a poza tym okresem nie chcemy myśleć o doju. Przy hali bok w bok dojarz musi się dużo poruszać po hali udojowej, a w karuzeli krowa trafia do człowieka, a nie odwrotnie. Tutaj dwie osoby będą pracowały na stanowisku udojowym, a jedna będzie podganiała krowy – wyjaśnił Leszek Duszak.
- Członkowie Klubu „Krasula” zwiedzili nowoczesną oborę w Ogródku
Zwiedzający pytali o możliwości wymiany powietrza na hali udojowej i o to, czy zastosowano w niej ogrzewanie.
– Zamontowaliśmy tutaj trzy klapy wentylacyjne otwierane elektrycznie, aby wywietrzyć halę latem. Rozważaliśmy zastosowanie wentylacji nadciśnieniowej, ale koszt takiej inwestycji to dodatkowe około 100 tys. zł. Jeśli będzie potrzeba, to zamontujemy w hali taką wentylację. Na zimę przygotowaliśmy dwie nagrzewnice, aby temperatura nie spadła poniżej zera – dodał Leszek Duszak.
Krowy podzielone na 4 grupy żywieniowe
Pytania dotyczyły także żywienia bydła w nowej oborze i premiowania krów na hali udojowej.
– Na hali nie będziemy podawać mieszanek treściwych. W samojezdnym wozie paszowym sporządzany będzie TMR. Zwierzęta podzielimy na 4 grupy żywieniowe i każda z nich otrzyma oddzielny miks – dodał gospodarz.
Wyjazd zorganizował Klub „Krasula” na czele z prezesem Leszkiem Kajdą, wspólnie z Tomaszem Borkowskim z firmy Nutrena. Z rolnikami przyjechał także Zenon Więk, wiceprezes SM Ryki. Firma Nutrena dla przybyłych do Ogródka rolników przygotowała wykład dotyczący możliwości ograniczenia stresu cieplnego u krów mlecznych. Podczas spotkania hodowców w Ogródku, temat ten omówił Michał Laskowski, który opowiedział także o zaletach preparatu Dairy Cooler, znajdującego się w ofercie firmy Nutrena.
Józef Nuckowski