StoryEditorRozród krów

Inseminacja bydła: musi być szybko, wygodnie i skutecznie

13.06.2018., 15:06h
Pomimo że funkcjonuje od 7 lat, cieszy się już ogromną renomą, a profesjonalność jej usług potwierdzają najlepsi hodowcy bydła mlecznego w rejonie jej działania. Lecznica weterynaryjna „Eskulap” w Suchowoli (powiat sokólski) – bo o niej piszemy – prowadzona jest przez małżeństwo młodych lekarzy weterynarii: Annę i Szymona Łazarskich.
Swoim obszarem działania obejmuje 4 gminy województwa podlaskiego: Suchowola, Janów, Korycin oraz Jaświły. 60% klientów lecznicy to hodowcy utrzymujący stada liczące ponad 70 krów, z którymi lekarze współpracują na stałe. Jednym ze znaczących działań lecznicy jest oczywiście inseminacja bydła.

Żywienie wpływa na rozród

Coraz częściej jednak zabiegi inseminacji łączone są z szeroko pojętym rozrodem bydła, z którym to hodowcy, coraz bardziej wydajnych stad mają duże problemy – podkreślił Szymon Łazarski dodając, że prowadzenie programów synchronizacyjnych w mlecznych stadach to już praktycznie norma. – Chcąc zapewnić naszym klientom kompleksowość usług planujemy, by do naszego zespołu dołączył również wysokiej klasy żywieniowiec. Bowiem większość problemów związanych z rozrodem krów wynika z nieprawidłowego żywienia.

Przed każdym zabiegiem inseminacji krowa jest dokładnie badana. Gdy z jakiejkolwiek przyczyny nie nadaje się do krycia, to nie jest kryta, co nie zawsze jest standardem w pracy inseminacyjnej.

Jak poinformował lek. Szymon Łazarski, powodem, który najczęściej sprawia, że zabieg unasienniania nie jest wykonywany są różnego rodzaju torbiele (cienko- i grubościenne) układu rozrodczego.

Program e-muu to same korzyści

Od 5 lat lecznica „Eskulap” intensywnie współpracuje z PH Konrad i obecnie firma z Łomży jest jedyną, w której lecznica zaopatruje się w nasienie buhajów. Dlaczego?

Jak argumentował lek. wet. Szymon Łazarski, jednym z najważniejszych atutów jest dostępność nasienia, jego konkurencyjne ceny oraz funkcjonowanie programu e-muu, który to – jak podkreślił właściciel lecznicy, ostatecznie przeważył o wyborze firmy do współpracy.



  • Nasienie w żelu SpermVital – zawiera około 21 milionów plemników, które po zabiegu inseminacji uwalniane są stopniowo przez 48 godzin. Jak potwierdził lek. Szymon Łazarski, stosowanie takiego nasienia zdecydowanie poprawia współczynnik inseminacji w stadzie

Przypomnijmy, iż e-muu to ciągle doskonalony program do generowania i automatycznego wysyłania zaświadczeń unasienniania. Pozwala on zatem na jak najbardziej trafny dobór rozpłodnika, a po wyborze tworzy zaświadczenie unasiennienia, które automatycznie wysyłane jest do firmy Konrad.

Program e-muu jest dla nas przede wszystkim bardzo wygodny – stwierdził Szymon Łazarski. – Jeżeli do programu raz wprowadzimy hodowcę i chociażby jedną krowę z jego stada, to w bazie jest już na stałe. Ponadto – co dla nas bardzo istotne – program udostępnia informacje ile razy dana sztuka była już inseminowana. A zatem, sprawdzając daty zabiegów, mamy informację czy ruje są cykliczne czy też nie. Niezwykle przydatna jest dla nas funkcja podglądu ilości porcji na stanie. Gdy widzimy, że nasienie danego buhaja się kończy, to wcześniej zamawiamy porcje nasienia, tak by hodowcy stale mieli pełną ofertę rozpłodników. Oczywiście z takich udogodnień korzystać mogą również sami hodowcy z programu e-muu. Bardzo pomocną funkcją, szczególnie u stałych hodowców – naszych klientów – jest możliwość wydruku na koniec miesiąca raportu inseminacji krów w oborze. Hodowca otrzymuje więc gotową listę krów, które w danym miesiącu były inseminowane.

Ostatnim udogodnieniem, jaki wprowadzono do programu e-muu jest możliwość bezpośredniego dodawania na smartfonie hodowcy wszystkich danych np. numeru stada hodowcy czy wykorzystane buhaje.

Wcześniej musiałem wypisywać kwity i na komputerze w lecznicy uzupełniać dane. Teraz jest superwygodnie, bo często zdarza się, że np. odwiedzamy obory, w których wcześniej nie świadczyliśmy usług, więc na bieżąco drukujemy kwity inseminacyjne dla hodowcy. Jako lekarze weterynarii często korzystamy także z opcji katalogu on-line. Wchodzimy do niego i wybieramy sobie cechy, na których hodowcy najbardziej zależy, a program segreguje nam całą dostępną ofertę byków. Wielu hodowców chce zobaczyć zalecanego buhaja. Wówczas otwieramy w aplikacji katalog i wybranego byka można już podziwiać – wymieniał kolejne zalety programu Szymon Łazarski, który jest również zwolennikiem wykorzystywania nasienia żelowego, czyli SpermVital.

Nasienie w żelu

Technologia SpermVital polega na stopniowym uwalnianiu plemników z porcji nasienia przez
48 godzin po inseminacji. Aby było to możliwe, 21 milionów plemników unieruchomionych jest przed zamrożeniem w specjalnej i naturalnej substancji żelowej. Dzięki temu zachowują długą żywotność.

SpermVital bardzo dobrze sprawdza się w praktyce inseminacyjnej podkreślił specjalista – szczególnie, gdy po programie synchronizacyjnym, a przed kolejną inseminacją, w grupie znajdują się sztuki, które mają nieco późniejszą owulację i konieczna byłaby późniejsza inseminacja. Takie sztuki zacielamy wówczas nasieniem żelowym. Dla hodowcy oznacza to niższy koszt usługi, bo nie musimy drugi raz odwiedzać obory, a dla mnie jako lekarza, zapewnia dużą skuteczność krycia. Muszę potwierdzić, że wykorzystanie nasienia żelowego bardzo podniosło współczynnik inseminacji po zastosowanych programach inseminacyjnych. Na tradycyjnym nasieniu współczynnik wynosi ok. 40%. Po nasieniu żelowym 70, a nawet 80%. Oczywiście nasienie SpermVital wykorzystywane jest w inseminacji celowanej. Zachęcam więc hodowców, którzy mają swoje kontenery, by zamówili nasienie żelowe, które doskonale zdaje egzamin u sztuk z cyklicznymi, ale długimi rujami.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 09:14