StoryEditorPorady

Jak 70 krów utrzymywać w zabytkowej oborze?

19.04.2019., 17:04h
Co prawda Parlament Europejski zdecydował, że od 2021 roku nie będzie już zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie, ale jeszcze czekają nas dwie zmiany jesienne i to właśnie one zazwyczaj przysparzają kłopotu hodowcom bydła mlecznego, bo jak przyznała Grażyna Gunia, wymię wysokowydajnej krowy można porównać do pełnego pęcherza i jeśli opróżnimy go o godzinę za wcześnie, to nic się nie stanie, a o godzinę za późno, to się raczej nie da.

Bank przegrał z oborą

Tu nie chodzi o nic innego jak o ciśnienie w wymieniu, jakie wywiera mleko na strzyki. Przy zmianie czasu wiosną nic nie robimy, bo wydojenie wcześniej niż zwykle o godzinę jeszcze nigdy krowom nie zaszkodziło. Zupełnie inaczej to wygląda na jesieni, gdyż wydojenie krów z dnia na dzień o godzinę później nie byłoby dobre dla ich zdrowia i wydajności, co miałoby konsekwencje ekonomiczne. Dlatego dój przesuwamy o 15 min, co 2–3 dni i po ok. 10 dniach osiągamy zamierzony cel. Takie stopniowe i delikatne zmiany nie mają negatywnych konsekwencji powiedziała Grażyna Gunia, która jeszcze kilka lat temu pracowała w banku, wszak ukończyła studia ekonomiczne. Jednak z czasem wybrała pracę z bydłem, gdyż bardziej ufa zwierzętom niż ludziom. Uzupełniła swoje wykształcenie o podyplomowe studia zootechniczne i teraz pełni dwie bardzo ważne funkcje w Przedsiębiorstwie Rolnym Gowrol Sp. z o.o., a mianowicie jest księgową oraz zootechniczką.

Hf w 150-latce

Na przykładzie spółki Gowrol okazuje się, że wysokowydajne krowy rasy hf można utrzymywać w ponad 150-letniej oborze. To budynek z połowy XIX wieku objęty opieką konserw...
Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 03:34