StoryEditorDobry hodowca

Jak austriaccy hodowcy zarabiają na simentalach?

05.10.2022., 12:10h
Austriacka genetyka bydła rasy simental (Fleckvieh) jest obecnie bardzo ceniona na świecie i – jak się okazuje – z powodzeniem podbija coraz to nowe rynki. Dwukierunkowe użytkowanie bydła simentalskiego z wybitną wydajnością mięsną i mleczną to podstawa funkcjonowania większości austriackich gospodarstw.

Jakimi walorami cechuje się bydło simentalskie Fleckvieh?

W artykule "Rolnicy z Mazowsza podziwiali najlepsze krowy rasy simental z Austrii" pisaliśmy o wrześniowym wyjeździe hodowców zrzeszonych w Mazowieckim Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka na Krajową Wystawę Bydła Simentalskiego Fleckvieh do miejscowości Freistadt w Austrii. Mam nadzieję, że przybliżyliśmy nieco atmosferę wspólnych, integracyjnych i zarazem merytorycznych podróży. Dziś jednak chcielibyśmy przybliżyć walory rasy simentalskiej i przedstawić opinie hodowców z Mazowsza, którzy postanowili ją wprowadzić do swoich mlecznych stad.

Na początek kilka danych. Otóż, populacja bydła simentalskiego stanowi blisko 80% pogłowia w Austrii i liczy (dane za 2021 r.) blisko 1,4 mln sztuk, z czego ok. 600 tys. stanowi populacja aktywna.

Jak funkcjonuje Związek Hodowców Bydła Simentalskiego w Austrii?

Związek Hodowców Bydła Simentalskiego zrzesza 8 związków landowych, które wspomagają należące do niego gospodarstwa w pracy hodowlanej oraz ofercie rynkowej. Każdy związek landowy posiada swoje centrum hodowlane i właśnie Friestad jest jednym z nich. W każdym landzie centrum hodowlan...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 14:32