StoryEditorCielęta

Jak chronić cielęta przed chorobami płuc?

05.06.2019., 15:06h
Cielę rodzi się z niezupełnie wykształconymi płucami. Ich wzrost i rozwój trwa do 4 tygodnia po urodzeniu, a całkowite ukształtowanie płuc następuje dopiero po roku życia.

Zdrowe cielę wykonuje do 40 oddechów na minutę

I właśnie m.in. z tego powodu choroby płuc pojawiają się najczęściej u cieląt powyżej pierwszego miesiąca życia. Płuca cieląt są również relatywnie małe w stosunku do wielkości ciała, ponadto podzielone są na wiele segmentów-płatków, które nie łączą się ze sobą. Gdy nastąpi zapalenie płatka, czynniki zakaźne blokują wymianę gazową i unieczynniają go. Niewielkie nozdrza małych zwierząt ograniczają przepływ powietrza i sprawiają, że do oddychania musi ono włożyć sporo wysiłku. Aby zaopatrzyć się w tlen, cielęta muszą głęboko i bardzo intensywnie oddychać, a tym samym wdychają wiele szkodliwych gazów i mikroorganizmów. Zdrowe cielę wykonuje 30–40 oddechów na minutę. Za występowanie zapalenia płuc odpowiedzialne są patogeny zakaźne – wirusy IBR czy BVD, ale schorzenie wywołać mogą także czynniki niezakaźne np. odsadzanie, stres, złe warunki środowiskowe takie jak: zbyt duże zagęszczenie, wilgoć, przeciągi.

Objawy zapalenia płuc u cieląt

Gdy w cielętniku zauważymy, że któreś z cieląt kaszle, ma duszności oraz przyspieszony i pytki oddech, śluzowy lub ropny wyciek z nosa, nie pobiera paszy, a temperatura jego ciała wynosi ponad 40°C to praktycznie nie ma wątpliwości co do tego, że zwierzę zachorowało na zapalenie płuc i należy natychmiast rozpocząć leczenie, a chore zwierzęta odizolować. Jeżeli w stadzie choruje ok. 10% cieląt, to leczeniu powinny być poddane wszystkie sztuki.
Profilaktyka schorzeń układu oddechowego cieląt to m.in. zapewnienie optymalnych warunków utrzymania, unikanie przeciągów, stresu, wilgoci oraz błędów żywieniowych
  • Profilaktyka schorzeń układu oddechowego cieląt to m.in. zapewnienie optymalnych warunków utrzymania, unikanie przeciągów, stresu, wilgoci oraz błędów żywieniowych

Leczenie chorób układu oddechowego jest trudne i wymaga czasu

Podstawą leczenia chorób płuc są antybiotyki o przedłużonym działaniu, które uzupełnia się preparatami wspomagającymi. Pomimo szybko podjętej terapii, leczenie chorób płuc u cieląt jest trudne. Z uwagi na fakt, że do zapalenia płuc i opłucnej dochodzi na skutek zakażeń bakteryjnych, jak najbardziej wskazane jest przeprowadzenie szczepień profilaktycznych po ukończeniu 1–2 tygodnia, które powtarza się w 6. tygodniu życia cielęcia.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 05:15