StoryEditorPorady

Jak efektywnie zarządzać oborą uwięziową na 360 krów?

14.05.2020., 11:05h
Bardzo duże stado jak na warunki uwięziowe, jedno z większych  w takim systemie utrzymania. Dopasowanie żywienia, odpowiedni dobór buhajów i termin krycia, to wszystko ułatwia prowadzenie produkcji w tych warunkach. Kluczowe jest też to, iż sam właściciel jest jednocześnie zootechnikiem stada. Sprawdza się więc zasada, że pańskie oko konia tuczy.

Uwięziówka bardziej pracochłonna niż obora wolnostanowiskowa

Codziennie jestem w oborze, biuro mam przez ścianę z oborą, co ułatwia obserwację stada. Moja obecność ma również dobry wpływ na pracowników, tworzymy zgrany zespół. Dobra zapłata jest dla nich zachętą i nie opłaca się im dojeżdżać do pracy do odległych miast – powiedział Wiesław Jakus, dodając, że utrzymanie tak dużej liczby krów na uwięzi jest bardziej pracochłonne niż przy systemie wolnostanowiskowym.

Pomimo że jest to duże gospodarstwo, zatrudniające pracowników, to jak zapewnia Wiesław Jakus, sytuacja związana z koronawirusem nie ma wpływu na jego funkcjonowanie.

 – Mleko jest odbierane normalnie, spadły za to ceny płodów rolnych, ale najważniejsze, że nie ma problemów z ich zbytem. Bardziej martwi mnie susza, zboża posiane na górkach wysychają, dlatego z utęsknieniem czekamy na deszcz – powiedział rolnik.

Hf skrojony pod uwięziówkę

Wiesław Jakus nie chciał budować nowej obory wolnostanowiskowej za miliony złotych, tylko wykorzystać starą uwięziówkę. Jednocześnie hodowca wyznaczył sobie ważny cel, a mianowicie, ulżenie wysokowydajnemu hf-owi w wa...
Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 11:20