StoryEditorDobry hodowca

Jak młody rolnik chce rozwijać gospodarstwo mleczne?

23.04.2021., 14:04h
Michał Konopka utrzymuje około 55 krów mlecznych. Baza paszowa pozwala na znaczne zwiększenie pogłowia, jednak ograniczeniem jest brak miejsca w budynkach inwentarskich. Problem może rozwiązać tylko budowa nowej obory, na realizację której hodowca jeszcze się nie zdecydował.

Ruszta czy płytka ściółka - co sprawdza się lepiej?

Krowy w gospodarstwie Michała Konopki utrzymywane są w dwóch oborach uwięziowych. Pierwszą wybudowano w 1985 roku i znajduje się w niej 30 stanowisk ścielonych słomą. Druga powstała w 2003 roku, posiada 20 stanowisk z gumowymi matami, zakończonych rusztowym kanałem gnojowym. W oborze są także kojce, w których młodzież i krowy zasuszone utrzymywane są luzem na ściółce ze słomy. Dój odbywa się za pomocą przewodówki na 6 aparatów udojowych.

System, w którym są maty i ruszta jest dla nas wygodny, gdyż jest mniej pracochłonny w porównaniu z płytką ściółką. Jednak krowy utrzymywane w stanowiskach ze słomą są czystsze, zdrowsze, tylko mamy przy nich więcej pracy – mówi Michał Konopka.

Od 2015 roku w gospodarstwie pracuje wóz paszowy Storti o pojemności 10 m3.

Sporządzana w nim pasza jest jednolita, dobrze wymieszana i krowy otrzymują cały czas taką samą dawkę. Ponadto miks zadajemy tylko raz dziennie, co jest dużym odciążeniem w pracy. Początkowo krowy przyzwyczajały się do zmiany żywienia, ale po miesiącu zaczęliśmy już zauważać znaczny wzrost wydajności mlecznej...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. listopad 2024 10:48