Krowy nie będą pobierać zagrzanej paszy. Jak ograniczyć zagrzewanie się pasz latem?
Podczas gorących dni zaleca się skarmianie TMR-u co najmniej dwa razy dziennie i przygotowywanie pasz tuż przed skarmianiem. Jeśli jednak zadajemy paszę tylko raz dziennie, to najlepiej, by zadawana była na stół w godzinach wieczornych. Bezwzględnie należy usuwać niedojady, które w czasie lata mogą sięgać nawet do 20%. Pamiętać trzeba także o niedopuszczeniu do przesuszania i wzrostu zawartości suchej masy w miksie, stąd też zaleca się dodawanie wody do wozu paszowego – nawet do 4 litrów na krowę lub 60–100 litrów na tonę paszy. Woda poprawia smak paszy i zapobiega jej sortowaniu. W suchym TMR-ze, bardzo często bowiem dochodzi do osypywania się paszy treściwej, co powoduje, że krowy niezwykle precyzyjnie sortują paszę, a wybierając najlepsze jej kąski, mają później problemy metaboliczne. Warunkiem bezpiecznego stosowania wody jest to, że mieszanina nie będzie leżała na stole paszowym zbyt długo, np. dwa dni.
Czyszczenie stołu paszowego i usuwanie niedojadów to podstawa!
W okresie wysokich temperatur rutynowym zabiegiem powinno być codzienne czyszczenie stołu paszowego oraz dokładne usuwanie niedojadów przed zadaniem świeżej paszy.
- Zagrzewanie się paszy powoduje wzrost jej temperatury oraz pogarsza zapach i smak
Dodatki stabilizujące TMR ograniczą zagrzewanie się paszy
Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie dodatków zabezpieczających TMR przed zagrzewaniem się miksu, które stabilizują i poprawiają wartość pokarmową paszy. Obecnie na rynku dostępna jest ich bardzo szeroka gama. Zalecanym dodatkiem do TMR-u w okresie wysokich temperatur jest tłuszcz chroniony, który wzbogaca dawkę w energię, co w sytuacji zmniejszenia pobrania paszy przez krowy jest bardzo korzystne.
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska