StoryEditorPorady

Jak ograniczyć czas doju krów mlecznych?

16.01.2021., 11:01h
Rosnące pogłowie, a wraz z nim produkcja mleka, zazwyczaj wiąże się z koniecznością budowy większej obory i zastosowania szybszego procesu doju. Nasi Czytelnicy, bracia Stefan i Krzysztof Getzowie znaleźli go i w doju wykorzystują roboty udojowe.

Zmienili halę udojową na roboty

Przez 19 lat użytkowaliśmy wolnostanowiskową oborę z 70 legowiskami, wyposażoną m.in. w halę udojową typu rybia ość 2x5 stanowisk, schładzalnik na mleko o poj. 6 tys. l i robota do podgarniania paszy – na wstępie informuje pan Stefan. – Nasze stado systematycznie się powiększało i aby zapewnić zwierzętom odpowiedni dobrostan i usprawnić pracę, w 2019 r. postanowiliśmy wybudować nową oborę. Zdecydowaliśmy się na obiekt z posadzką rusztową z 160 legowiskami z możliwością jej przedłużenia. Budynek o drewniano-stalowej konstrukcji ma wymiary 36x50 m, a jego wysokość w kalenicy wynosi 11 m. Pośrodku znajduje się stół paszowy o szer. 5 m, po którym porusza się robot do podgarniania paszy. W oborze przebywają wyłącznie krowy dojne, które dojone są przez dwa roboty udojowe Lely Astronaut A5. Młodzież oraz krowy zasuszone przebywają w starym obiekcie.

W starej oborze przebywa blisko 100 sztuk młodzieży, która systematycznie, w ciągu bieżącego roku, będzie wchodzić do stada produkcyjnego, co będzie wiązało się z koniecznością zakupu kolejnego robota. O tym, jak szybko nastąpi pełne zasiedlenie ob...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 07:53