StoryEditorRozród krów

Jak okres zasuszenia determinuje jakość siary?

26.03.2018., 13:03h
– Im dłuższe jest zasuszenie, tym większa jest objętość pierwszej siary, a zatem, potencjalnie jej jakość może być gorsza. I z tego właśnie powodu zasuszenie nie powinno trwać dłużej niż osiem tygodni, ale również nie krócej niż cztery – mówił dr Paweł Góra, który był jednym z prelegentów trzeciej już, międzynarodowej konferencji naukowej, która 15 marca br. odbyła się na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.
Tematem tegorocznej edycji było: „Jak przygotować krowę do laktacji?” i to jakże szerokie zagadnienie wybrane zostało przez uczestników ubiegłorocznej edycji. To najlepszy dowód, że ostatnie trzy tygodnie przed wycieleniem stanowią największe wyzwanie dla hodowców, zootechników i lekarzy weterynarii, którzy i w tym roku licznie wypełnili centrum konferencyjne krakowskiej uczelni. Organizatorzy tych cyklicznych już spotkań dbają, by poziom merytoryczny poruszanych tematów był jak najwyższy. I tak też było w tym roku, gdzie niezwykle ciekawe prelekcje mieli znani i uznani na całym świecie specjaliści: prof. Alex Bach z Hiszpanii, dr Sam Mosley z USA, prof. Michael W. Overton z USA, dr Javier Martin-Tereso z Holandii a także gospodarze konferencji prof. Zygmunt M. Kowalski i dr Paweł Górka.

Oczywiście wszystkie zagadnienia omawiane na konferencji zaprezentujemy w kolejnych artykułach. Wróćmy jednak do prezentacji dr. Pawła Górki.

Okres zasuszenia a siarogeneza


Gromadzenie immunoglobulin w gruczole mlekowym rozpoczyna się na około 4–5 tygodni przed wycieleniem, niemniej proces ten bardzo przyspiesza w ostatnich dwóch tygodniach ciąży, a w szczególności w ostatnich kilku dniach przed porodem. Przyjmuje się, że gromadzenie przeciwciał w efekcie wymaga sporo czasu, ale… Okazuje się, że proces wydzielania immunoglobulin do siary może przebiegać bardzo szybko – wyjaśniał dr Górka.

Przeprowadzono bowiem badania, w których zdajano siarę od krów na kilkadziesiąt godzin przed porodem. U niektórych zwierząt zaobserwowano podobną koncentrację immunoglobulin w siarze przed porodem, jak i po porodzie.

Siarogeneza raptownie kończy się w momencie rozpoczęcia porodu. Najprawdopodobniej – gdyż jeszcze nie wszystkie mechanizmy zostały tutaj poznane – w tym zakresie dużą rolę odgrywają kortykosteroidy, czyli najprościej mówiąc hormony wydzielane w czasie stresu, które hamują proces wytwarzania siary. A zatem, jeżeli siarogeneza jest hamowana przez hormony stresu oznacza to, że duży wpływ na jakość siary uzyskiwanej od krowy będzie miało to, jak utrzymujemy zwierzęta w okresie okołoporodowym.

Okres zasuszenie nie może być ani za krótki, ani za długi


Pomimo tego, że transport immunoglobulin do gruczołu mlekowego potencjalnie może być bardzo szybkim procesem, to jeżeli nie zastosujemy w ogóle okresu zasuszenia, przełoży się to na mniejszą koncentrację immunoglobulin w siarze uzyskiwanej od krów. Jeśli jednak skrócimy okres zasuszenia do 30 dni, to nie ma to już większego znaczenia dla zawartości immunoglobulin. Nie wiemy jednak jak najkrótszy może być ten okres, jednak przyjmuje się, że z punktu widzenia zawartości przeciwciał w siarze, okres zasuszenia nie powinien być krótszy niż 4 tygodnie lub standardowe 60 dni. Z drugiej jednak strony, dłuższy okres zasuszenia nie poprawia jakości siary. Co więcej, badania pokazały, że cielęta urodzone od krów, które miały dłuższy okres zasuszenia niż 60 dni, miały większe prawdopodobieństwo niedoboru odporności biernej – tłumaczył dr Paweł Górka.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 12:04