StoryEditorPorady

Jak osiągnąć opłacalność w gospodarstwie mlecznym bez 1 ha ornego?

18.06.2020., 12:06h
Niewielki areał, który w całości stanowią użytki zielone i związana z tym konieczność zakupu kukurydzy oraz pełnoporcjowych mieszanek, wymaga dobrego zarządzania gospodarstwem. Bez tego – w takich realiach – efektywność produkcji mleka stałaby pod dużym znakiem zapytania. Jednak Marcin Płoski z miejscowości Zawady nie tylko doskonale sobie radzi, ale również inwestuje w mleczne gospodarstwo.

Nowoczesna uwięziówka oddana do użytku

Cztery miesiące temu młody hodowca, w przekazanym przed laty przez rodziców gospodarstwie, oddał do użytkowania jedną ze swoich największych inwestycji – nowoczesną oborę uwięziową.

Bardzo chciałem „rozkręcić” produkcję mleka w gospodarstwie, a bez nowego budynku nie było to możliwe. Z każdym rokiem bydła przybywało, aż nadszedł czas, kiedy już nic więcej nie dało się zrobić i trzeba było działać – tłumaczył decyzję o budowie Marcin Płoski, którego zapytaliśmy dlaczego – wbrew powszechnym trendom – zdecydował się na oborę uwięziową.

– W mojej opinii uwięziówka stwarza możliwość indywidualnego traktowania krów i lepszej ich kontroli, co bardzo preferuję – bez namysłu odpowiedział hodowca.

Jak wyposażona jest nowa obora?

Nowa obora w Zawadach z pewnością może być doskonałym przykładem dla planujących tego typu obiekt. Nowoczesna, przestronna i widna, zapewnia zwierzętom wszystko, co w kwestii dobrostanu w takich warunkach utrzymania jest możliwe.

Obiekt o wymiarach 28 x 14 m, symetrycznie dzieli przejazdowy korytarz paszowy (o szerokości 4,70 m). Po każdej str...
Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 11:37