StoryEditorŻywienie krów

Jak poprawić jakość pasz objętościowych? Jakie ma na to sposoby rolnik spod Torunia?

15.05.2022., 14:05h
Aby sprostać wymaganiom pokarmowym wysoko wydajnych krów i jednocześnie zapewnić jak najlepszą rentowność produkcji mleka, konieczne jest zapewnienie zwierzętom dostatecznej ilości, jak najlepszej jakości pasz objętościowych. Doskonale wie o tym Mariusz Kunicki, który – jak sam przyznaje – cel ten jest obecnie jego priorytetem.

Środki z PROW pozwoliły na zmodernizowanie parku maszynowego

Kiedy przed 11 laty Mariusz Kunicki przejmował gospodarstwo po rodzicach, liczyło ono 39 ha, a w obejściu stała (budowana w latach 80.) uwięziowa obora z 40 stanowiskami. Mierząc siły na zamiary, młody następca zakasał rękawy, by jak najszybciej ruszyć z rozwojem produkcji mleka w gospodarstwie. Pozyskane środki z PROW oraz z linii młody rolnik pozwoliły na początek na unowocześnienie parku maszynowego.

Niestety, areału gospodarstwa nie udało się nam znacząco zwiększyć, bo ziemia w naszym rejonie to towar deficytowy. Jest droga, a i o jej wydzierżawienie też jest bardzo trudno – informuje gospodarz, któremu udało się zwiększyć areał własny o zaledwie 3 ha.

Wiele zmieniło się jednak w samym pogłowiu bydła, które liczy 105 sztuk bydła, w tym 50 krów mlecznych oraz kilka sztuk opasowych. Stado jest pod oceną użytkowości mlecznej, a jego wydajność za ubiegły rok przekroczyła poziom 10 tys. kg mleka.

Potencjał produkcyjny krów hf jest wysoki, jednakże kiedy uzyskuje się 10 tys. litrów mleka od krowy, dalsze zwiększanie wydajności nie jest już takie łatwe. Wymaga duże...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 21:31