StoryEditorżywienie krów

Jak poprawić zdrowotność stada krów, żeby więcej zarabiać na jałówkach?

08.10.2019., 13:10h
Już od kilku lat średnia wydajność liczona za 305 dni laktacji utrzymuje się w tym stadzie na wysokim poziomie 11 tys. kg mleka. Dziś Krzysztof Cyganiak nie dobiera buhajów pod względem wydajności, a zdrowotności. Widzi już pierwsze efekty kojarzenia pod tym kątem, takie jak zdrowsze nogi oraz lepsza skuteczność krycia.

Najlepszym dowodem na to, że poprawia się zdrowotność stada jest to, że teraz sprzedajemy jałówki, ok. 5 sztuk rocznie. Dopiero co 4 sztuki sprzedaliśmy do Uzbekistanu. Rodzi się stosunkowo dużo cieliczek, pomimo, że nie stosujemy nasienia seksowanego – powiedział Krzysztof Cyganiak.

Rolnik sięga po nasienie z firmy ABS

Nie bez znaczenia dla zdrowia bydła jest też to, że jałówki korzystają z okólników, zaś krowy zasuszone również zostały uwolnione z uwięzi i chodzą luzem w zaadaptowanej na ich potrzeby stodole.

Krowy dojne korzystają z obory uwięziowej, posiadającej 39 legowisk płytkościółkowych, wyposażonej w dojarkę przewodową Westfalia z 4 aparatami udojowymi. Obornik usuwany jest za pomocą zgarniacza linowego. W stadzie przeważają hf-y czarno-białe, ale są też odmiany czerwono-białej.

Rolnik przeważnie sięga po nasienie buhajów amerykańskich, kiedyś z firmy WWS, a teraz ABS, z którą podpisał umowę na współpracę w ramach specjalnego programu, którego jednym z ważnych punktów dla Krzysztofa Cyganiaka jest badanie genomowe urodzonych w stadzie cieliczek i buhajków. To ułatwi mu selekcję najlepszych sztuk. Zaś buha...

Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warszawa
11°C
Pochmurno
wi_00
wt.
wi_00
15°C
12°C
śr.
wi_00
26°C
11°C
czw.
wi_00
26°C
14°C
pt.
wi_00
25°C
12°C
sob.
wi_00
23°C
11°C
15. kwiecień 2025 00:57