StoryEditorPorady

Jak powierzchnia legowiska dla krowy wpływa na ilość mleka?

17.06.2019., 18:06h
Niezależne badania wykazały, że przepływ krwi w wymieniu u krów leżących, w porównaniu do stojących zwiększa się o 24–28%, co przede wszystkim sprzyja wyższej wydajności mlecznej, jak również wpływa na lepsze dostarczanie składników odżywczych do wymienia.

Krowy chętniej i częściej kładą się na miękkich legoiwskach

Udowodniono, że krowy spędzają więcej czasu leżąc na powierzchniach miękkich. Czas leżenia skraca się, gdy krowy zmuszone są do przebywania na powierzchniach twardych, szczególnie na betonie. Ciekawe badania przeprowadzono także w oborach uwięziowych. Porównywano czas leżenia i urazowość kończyn u krów utrzymywanych na miękkich matach gumowych, pokrytych niewielką ilością słomy oraz utrzymanych na betonie. Krowy na gumowych matach miały krótsze okresy leżenia, lecz kładły się na legowisku częściej, niż krowy trzymane na betonie, co sprawiło, że miały dłuższy całkowity czas leżenia. Zwierzęta nie wykazywały również problemów przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą i odwrotnie.

Na twardych legowiskach krowa leży prawie 2 godziny krócej

Krowy na stanowiskach betonowych skracają czas leżenia o 1,8 godziny dziennie w porównaniu do zwierząt leżących na materacach. Na betonie leżą średnio 10,4 godz., podczas gdy na materacach około 12,2 godziny. Na betonie krowy mniej chętnie wstają i mają dłuższe okresy leżenia, gdyż obawiają sią bólu podczas zmiany pozycji. Wielu hodowców jako ściółkę ceni sobie piasek, który dostosowuje się do kształtu zwierząt, zapewniając im tym samym komfort leżenia. Ma też tę zaletę, że dobrze amortyzuje ciężar, gdy krowa kładzie się i wstaje, co mniej obciążą stawy skokowe.

Krowy mleczne spędzają od 8 do 16 godzin leżąc, dlatego tak bardzo ważna jest odpowiednia jakość legowisk. Ich powierzchnia w różnoraki bowiem sposób wpływa na występowanie chorób kończyn, racic oraz gruczołu mlekowego
  • Krowy mleczne spędzają od 8 do 16 godzin leżąc, dlatego tak bardzo ważna jest odpowiednia jakość legowisk. Ich powierzchnia w różnoraki bowiem sposób wpływa na występowanie chorób kończyn, racic oraz gruczołu mlekowego

Mając więc na uwadze wszystkie wyniki przedstawionych badań, przy projektowaniu lub modernizowaniu obory warto brać pod uwagę szereg czynników, które wpływają na komfort krów. Pozwoli nam to, uniknąć wielu zdrowotnych problemów w stadzie.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 21:23