Poprawić strawność pasz
Mówca spróbował odpowiedzieć na pytanie, jakie są jeszcze paszowe możliwości podniesienia wydajności krów, ale bez negatywnych skutków dla przemysłu mleczarskiego. Stwierdził, że jeszcze duże rezerwy są w ramach strawności dawki pokarmowej. Im lepsza strawność, tym krowa zużywa mniej paszy na wyprodukowanie 1 kg mleka. Łukasz Owczarek omówił działanie preparatu Rumivital, którego skuteczność została przebadana w wielu gospodarstwach.
Dodatek Rumivitalu spowodował wzrost wydajności mlecznej o ponad 1 kg na głowę
20-tygodniowe doświadczenie, przeprowadzone m.in. w Szlezwiku-Holsztynie, wykazało wzrost wydajności mlecznej po dodaniu do dawki Rumivitalu. Gospodarstwo ze 140 krowami mlecznymi stosowało do tej pory z sukcesem żywe kultury drożdży. Średnia dzienna wydajność stada wynosiła prawie 27 kg mleka. Dawkę stanowił zbilansowany PMR, uzupełniany paszą treściwą w stacji paszowej. Dzięki zastosowaniu Rumivitalu udało się osiągnąć wzrost wydajności mlecznej o ponad 1 kg na krowę dziennie. Po odstawieniu preparatu wydajność mleka spadła do ilości sprzed jego zastosowania.
Rumivital przyczynił się do poprawy wydajności z 1,3 do 1,4 kg mleka w przeliczeniu na 1 kg pobranej suchej masy. Poprawa jest zatem wynikiem lepszego wykorzystania paszy, za sprawą wpływu Rumivitalu na ściany komórkowe, w efekcie czego krowa lepiej przyswaja włókno surowe oraz w dawce jest zwiększona dostępność skrobi. Poprawie ulega również strawność ogólna oraz pojemność buforowa żwacza.
- Łukasz Owczarek
– Substancja czynna Rumivital, która zwiększa efektywność paszy i udostępnia więcej składników pokarmowych z paszy, jest składnikiem niezwykle pożądanym ze względu na opłacalność i długotrwały efekt. Poza tym oferuje ona nowe, elastyczne rozwiązania w układaniu dawek, pozwalając na zaoszczędzenie paszy treściwej dzięki lepszemu wykorzystaniu składników zawartych w paszy objętościowej – powiedział Łukasz Owczarek.
Andrzej Rutkowski