StoryEditorCielęta

Jak szybko ocenić stan zdrowia cielaków?

19.09.2019., 14:09h
Przede wszystkim należy zacząć od zmierzenia temperatury ciała w odbycie. Jeżeli wynosi ona 37,7 – 38,3 °C oznacza to dobry wynik. Naturalna i fizjologiczna jest wyższa temperatura w godzinę po urodzeniu, która wynosi 38,8°C. Prawidłowa liczba oddechów powinna wynosić 50–60/ minutę, a tętno 115–140 na minutę. Im mniejsze jest cielę, tym tętno większe, jednak wraz z wiekiem tętno maleje.
Szczególną uwagę warto zwrócić na ułożenie uszu cieląt, po których możemy określić jego stan zdrowotny. Normalna, czyli pozioma pozycja uszu wskazuje, że cielę jest zdrowe. Gwałtowne ruchy głową lub uszami sygnalizują już zbliżające się problemy. Z kolei, jeśli u cielęcia zaobserwujemy lekkie, jednostronne opuszczenie ucha lub opuszczenie głowy lub/i obu uszu jednocześnie, to oznacza, że choroby wirusowe są już w cielętniku i nawet gdy osesek jeszcze nie choruje, to pewne jest, że tak się niebawem stanie.

Najczęstszą przyczyną upadków cieląt są biegunki

Właśnie dlatego ocena jego odchodów jest bardzo ważnym wskaźnikiem. Nieuformowane i nie całkowicie strawione odchody wskazują na czynnik, który stan taki spowodował. Gdy biegunka już się pojawi, nie warto czekać na laboratoryjne wyniki badania kału. Zdecydowanie lepiej jest zaopatrzyć się w terenowy test do identyfikacji najczęstszych patogenów, wywołujących biegunki u cieląt w okresie do pierwszego miesiąca życia. Test pozwala wykryć: bakterie Escherichia coli, wirusy rota i koronawirusa oraz pasożyt Cryptosporidium.
Wynik badania stwierdzający, z którym z czterech najczęściej wywołujących biegunkę patogenów mamy do czynienia, hodowca otrzymuje już po około 10 minutach. Do wykonania testu potrzebna jest tylko niewielka ilość kału pobranego bezpośrednio z odbytu. Od tego, jaki rodzaj patogenu wywołuje biegunkę, zależy dalsze leczenie.


Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 23:27