Jak metritis wpływa na późniejszy rozród krów?
Konsekwencją wystąpienia zapalenia macicy jest trwałe pogorszenie płodności zwierząt. Krowy, które chorowały ma metritis mają zmniejszone pęcherzyki jajnikowe, które wytwarzają mniej progesteronu (hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży).
Jedną z przyczyn występowania schorzenia jest żywienie w okresie przedporodowym. Kanadyjscy naukowcy potwierdzili badaniami, iż krowy, które zachorowały na metritis, przed porodem pobierały o 2 kg suchej masy dziennie mniej w porównaniu z krowami zdrowymi. Badacze potwierdzili także, że na każdy kilogram zmniejszonego pobrania suchej masy w okresie okołoporodowym, ryzyko zachorowania wzrastało o prawie 3%.
Ważne jest wczesne wykrycie metritis
Straty, jakie ponoszą hodowcy z tytułu występowania zapalenia macicy sprawiają, że ogromnego znaczenia nabiera wczesne wykrycie choroby. Bardzo pomocna w tym zakresie jest chociażby dokładna obserwacja zachowań żywieniowych krów po zadaniu świeżej paszy oraz po jej podgarnięciu. Wiele cennych informacji mogą przynieść hodowcy dane dotyczące poziomu pobrania suchej masy oraz przemian metabolicznych organizmu. Krowy, które bezpośrednio po podaniu paszy na stół nie podchodzą do niego i nie są zainteresowane jedzeniem, są podejrzane i powinny zostać przebadane i dobrze byłoby, gdyby obejrzał je lekarz weterynarii. Wczesne wykrycie choroby umożliwia również codzienne mierzenie temperatury u krów świeżo wycielonych przez kolejne 10 dni po porodzie. Niestety, zabieg ten nadal należy do rzadkości w polskich oborach. Temperatura ciała przekraczająca 39,5°C informuje o zapaleniu gruczołu mlekowego. Ale jeżeli do pomiaru temperatury dołączymy ocenę wydzieliny, to w sytuacji, gdy jest ona wodnista, o nieprzyjemnym zapachu, a temperatura ciała przekracza 39,5°C, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawiło się zapalenie macicy. Regularnie prowadzone pomiary temperatury ciała pozwalają na wykrycie blisko 40% przypadków poporodowego zapalenia macicy.
Jakimi zasadami należy się kierować, by pomiar temperatury ciała był prawidłowy?
Przede wszystkim pomiar należy wykonywać zawsze o tej samej porze, przy użyciu tego samego termometru, gdyż wyniki pomiędzy termometrami mogą się różnić. Długość części pomiarowej wprowadzanej powinna być stała i wynosić około 10 mm. W okresie letnim, gdy często obserwujemy u zwierząt stres cieplny (najlepiej po konsultacji z lekarzem weterynarii) górną granicę oceny należy podnieść z 39,5°C do 40°C.
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska