StoryEditorŻywienie krów

Jak wybrać dobrą odmianę kukurydzy pod kiszonkę?

15.01.2018., 16:01h
Ze Stanisławem Wójtowiczem – menedżerem produktu w firmie RAGT Semences Polska rozmawia Beata Dąbrowska
Spotykamy się w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu w pierwszych dniach nowego roku. Czy to oznacza, że rozpoczął się już gorący okres związany z dystrybucją materiału siewnego kukurydzy?

– Jak najbardziej! Zbliża się bowiem czas wysyłki do dostawców mleka OSM Łowicz ofert na materiał siewny kukurydzy, w związku z tym chciałbym złożyć do mleczarni naszą ofertę. Z łowicką spółdzielnią współpracujemy już od 20 lat i zawsze staram się sam dojechać z ofertą i życzeniami, bo przecież okres świąteczny w naszej tradycji trwa dłużej. Spotykamy się wówczas z kierownikiem skupu – Stanisławem Jabłońskimi i dyskutujemy o potrzebach odmianowych rolników, o tym, jak w ostatnim roku sprawdziły się konkretne odmiany u dostawców mleka. My oczywiście organizujemy „Dni Kukurydzy”, nie tylko w rejonie działania spółdzielni, ale w większości nie ma jeszcze wtedy koszenia kukurydzy, natomiast mleczarnia może zbierać opinie o odmianach bezpośrednio od rolników, u których prowadzi zbiór. Dla nas bardzo istotne są takie opinie. Wiadomo, wyniki badań oficjalnych są bardzo ważne, ale uwagi i obserwacje nie tylko moje, ale przede wszystkim rolników, są bardzo przydatne w pozycjonowaniu odmian. Również – jak zawsze podkreśla Stanisław Jabłoński – łowickiej spółdzielni zależy na tym, aby jak najlepsze odmiany trafiły do dostawców.


Czy w tym roku z firmy RAGT trafią na polski rynek nowe odmiany kiszonkowe?

–  Naturalnie. Wprowadzamy 3 nowe odmiany kiszonkowe, są to RGT Forexxia, RGT Twixxter i RGT Karlaxx – odmiana, która była już w niedużych ilościach sprzedawana w ostatnim sezonie. Wszystkie odmiany brały udział w oficjalnych badaniach COBORU (instytucja rejestrująca odmiany) i myślę, że nowo wprowadzone odmiany będą z powodzeniem zastępować te starsze, których produkcja w niedługim czasie zostanie zakończona. Chciałbym również dodać, że nasza firma wprowadziła także na rynek kilka nowych bardzo dobrych mieszańców ziarnowych.

Czym rolnicy powinni się kierować wybierając odmianę pod uprawę na kiszonkę?

– Wbrew pozorom wybór nie jest łatwy. Jest wiele parametrów i czynników, które składają się na odpowiedni dobór odmiany do uprawy. Przede wszystkim powinno się zwracać uwagę na parametry wydajnościowe takie jak: plon ogólny suchej masy, plon suchej masy kolb, z którego wynika ilość ziarna. Ważną sprawą jest efekt stay-green, stabilność w latach i w różnych warunkach klimatyczno-glebowych. Oczywiście w zależności od rejonu i przewidzianego terminu zbioru trzeba wybrać odpowiednią wczesność odmiany. Powyższe kryteria należą do parametrów ogólnych, jednakże bardzo ważna rolę – szczególnie w żywieniu wysoko wydajnych krów – spełniają parametry jakościowe wartości odżywczych takie jak: wysokość energii (JPM) w paszy, zawartość skrobi oraz strawność włókna (DINAG). Rozpatrując dwa pierwsze parametry duże znaczenie na ich wielkość ma ilość ziarna w kiszonce. Jeżeli powyższe wartości odżywcze są w kiszonce zrównoważone, możemy mówić o wysoko wartościowej paszy. Niestety, wszystkie te parametry mogą się zmienić w zależności od terminu siewu, niekorzystnych warunków w okresie wegetacji oraz terminu zbioru i to w poszczególnych latach w innych zakresach. Dlatego ważne jest, aby wybrać odmianę najbardziej regularną, plonującą stabilnie bez względu na warunki i ich zmienność. Przy wyborze odmian należy też pamiętać o zdrowotności odmiany, tolerancji na zimno, dobrym wigorze początkowym oraz tolerancji na warunki stresowe.




Z racji tego, że jesteśmy w OSM Łowicz muszę zadać pytanie, czy wszystkie odmiany kiszonkowe firmy RAGT będą dostępne dla dostawców mleczarni?

– Praktycznie większość odmian będzie dostępnych. Bezpośrednio z naszej oferty będzie 6 odmian są to: Coxximo, Geoxx, Saxxofon, Xxilo, Rgt Twixxter i RGT Karlaxx. Z tego co wiem, poprzez jednego z naszych dystrybutorów będzie również dostepna wczesna odmiana Babexx. Chciałbym dodać, iż nasiona odmiany Geoxx będą dodatkowo zaprawiane biostymulatorem FORTIFY PHOSPHORUS, który poprawia energię kiełkowania, rozwój korzeni i fotosyntezę roślin. Ważne jest to, że mimo dodatkowej zaprawie nie ulegnie zwyżce cena nasion. Nie będzie już w ofercie dla OSM Łowicz odmiany Indexx. Wiem, że zapotrzebowanie na tę odmianę było w rejonie działania łowickiej spółdzielni dość wysokie, ale myślę, iż bez problemu zastąpimy ją nowymi odmianami. Już wcześniej planowaliśmy częściowe zastąpienie Indexx odmianą RGT Karlaxx. Odmiana ta z dobrymi rezultatami była wysiana w mijającym sezonie na polu produkcyjnym pana Politowicza w Rząśnie. Aby rolnicy mieli możliwość większego wyboru, dodatkowo wprowadzamy nową odmianę RGT Twixxter, która mimo wcześniejszego (od Indexx) FAO osiąga lepsze wyniki zarówno w plonie, jak i jakości.

Czy na koniec chciałby pan coś przekazać Czytelnikom „Tygodnika Poradnika Rolniczego”?

– Oczywiście. Wszystkim Czytelnikom i w ogóle wszystkim rolnikom chciałbym na Nowy Rok złożyć życzenia zdrowia, szczęścia, spokoju, siły i wytrwałości w pokonywaniu trudności. I tego, by owoce ciężkiej i mozolnej pracy były zawsze godnie docenione.

Dziękuję za rozmowę.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 10:42