W okresie przejściowym u krów nie tylko odpowiednie żywienie ma znaczenie
W ocenie prof. Mariny Von Keyserlingk – uznawanej na świecie za autorytet w dziedzinie dobrostanu zwierząt hodowlanych, w okresie przejściowym hodowcy skupiają się przede wszystkim na właściwym żywieniu krów, jako głównej przyczynie występowania chorób. To jednak błędne podejście, bo okazuje się, że najczęściej występującym i rzadko diagnozowanym schorzeniem w tym czasie jest zapalenie błony śluzowej macicy(metritis).
W okresie przejściowym krowy powinny mieć więcej miejsca przy stole paszowym
Gdy obora jest przepełniona i krowy przestają mieć wystarczająco dużo miejsca, to zaczynają więcej stać i rozpoczyna się walka o dostęp do stołu paszowego. Jak podkreśla znawczyni tematu, bardzo ważne jest – szczególnie przed wycieleniem i 1–2 tygodnie po porodzie – zapewnienie krowom więcej miejsca przy stole paszowym, co może ograniczyć konkurencję.
Kulawizny u krów dają o sobie znać w okresie przejściowym
W okresie przejściowym najbardziej nasilone są także objawy schorzeń racic, spowodowane urazami, które miały miejsce 10–15 tygodni wcześniej. Stanie, jedzenie i leżenie to trzy podstawowe zachowania krów w oborach bezuwięziowych. Obserwując je, możemy wiele o naszych zwierzętach się dowiedzieć. Krowy, u których w szczytowej fazie laktacji zdiagnozowano zmiany chorobowe racic, w okresie przejściowym długo stały i jak się okazało, później miały zmiany na racicach.
Powyższe informacje potwierdzają, że w okresie przejściowym warto skupić się nie tylko na właściwym żywieniu zwierząt, ale również na zapewnieniu krowom jak najwięcej miejsca przy stole paszowym, zredukowaniu stresu (szczególnie przed wycieleniem) i zapewnieniu suchego legowiska.
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska