W tym bowiem czasie występuje największa dysproporcja pomiędzy zapotrzebowaniem krów rasy hf, a spożyciem pasz, głównie energetycznych. Taki stan powoduje powstanie ujemnego bilansu energii, który uruchamia rezerwy tłuszczowe ciała, co w konsekwencji kończy się wystąpieniem chorób metabolicznych.
Krowy nie chcą pobierać pasz niskiej jakości
Jednym z wielu czynników wpływających na pobranie suchej masy jest niska jakość pasz objętościowych. Wiele badań wskazuje, że pasze zbierane z opóźnieniem są zbyt włókniste i gorzej trawione są przez zwierzęta, co wpływa na gorsze ich tempo przepływu przez przewód pokarmowy. Przy pobieraniu przez krowy kiszonek, nie tylko ważna jest ich fermentacja, termin zbioru i rozdrobnienie, ale także staranność wybierania z silosu. Obecność w kiszonce drożdży i pleśni sprzyja ich zagrzewaniu, co drastycznie ogranicza ich pobieranie przez krowy.
Analizując zatem jakość kiszonek należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zawartość kwasów octowego i masłowego, których nadmierna koncentracja zmniejsza spożycie paszy. Również zagrzewanie się kiszonki może ograniczyć ich spożycie nawet o 25%.