StoryEditorCielęta

Jak zapobiegać kryptosporydiozie cieląt?

30.03.2022., 15:03h
Biegunki cieląt stanowią w wielu gospodarstwach wciąż poważny problem. I chociaż przyczyną ich występowania są wirusy, bakterie oraz pierwotniaki, to – jak podają statystyki – ponad połowa biegunek wywołana jest przez pierwotniaki jelitowe Cryptosporidium parvum.  

Jak dochodzi do zarażenia cieląt kryprosporydiozą?

Najbardziej narażone na zachorowania są nowo urodzone cielęta, które z reguły są mało odporne na działanie czynników środowiskowych, żywieniowych i termiczno-wilgotnościowych. Cryptosporidium parvum wywołuje biegunkę, najczęściej między 5. a 20. dniem życia cielęcia. Pasożyt przyjmuje formą oocyst, które są trudne do rozpoznania pod mikroskopem.
Do zarażenia dochodzi drogą fekalno-oralną, a także przez zakażoną wodę lub paszę. U cieląt 100 oocyst uznaje się za dawkę infekcyjną, przy czym chore zwierzę może wydalać miliony oocyst w 1 gramie kału. W momencie połknięcia oocyst następuje uwalnianie pasożytów, które wnikają do komórki nabłonka jelita cienkiego, a następnie się namnażają. W jelicie tworzą one przetrwalniki (jaja), które wydalane z kałem są źródłem kolejnych zakażeń. Wynikiem zarażenia jest stan zapalny przewodu pokarmowego, a szczególnie zanik kosmków jelitowych, co predysponuje cielęta do występowania mieszanych infekcji bakteryjnych (E.coli i Salmonella) oraz wirusowych (koronawirus, rotawirus). Zakażenia mieszane komplikują leczenie i prowadzą do...
Pozostało 62% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 02:31