StoryEditorZarządzanie stadem

Jak zastosowanie nowych technologii w rozrodzie przyspiesza postęp hodowlany?

19.08.2020., 16:08h
Ryszard Bober jako jeden z pierwszych hodowców w Polsce zdecydował się poddawać swoje buhajki i jałówki ocenie genomowej. Jak przyznaje, nowa technologia zrewolucjonizowała hodowlę bydła nie tylko w jego gospodarstwie.

Genomowanie zwierząt znacznie przyspiesza postęp hodowlany

Genomowa ocena wartości hodowlanej bardzo młodych zwierząt pozwoliła na skrócenie odstępu między pokoleniami i prawie dwukrotnie przyspieszyła postęp hodowlany – podkreśla Ryszard Bober. – Genomika jest pomocna również wtedy, gdy hodowca chce wytypować ze swojego stada najlepsze samice na dawczynie zarodków. Ponadto wiedza hodowlana wynikająca z genomowania zwierząt w efekcie wpływa na obniżenie kosztów produkcji mleka. Dokonując oceny genomowej, jako hodowcy uzyskujemy informacje istotne z hodowlanego punktu widzenia.

Jak twierdzi hodowca, pod aspektami cech dziedzicznych i żywienia krów kryje się cały sekret zapewniający wysoką wydajność i długowieczność.

Zwracamy uwagę, aby potomstwo miało prawidłową budowę wymienia, dobrą budowę nóg i racic, prawidłową budowę zadu, jak również zdrowe wymię.

Jedno z najlepszych stad w Polsce

W 2005 r. gospodarstwo rozpoczęło embriotransfer jako jeden z elementów pracy hodowlanej. W początkowym okresie zostały zakupione zarodki zarówno z Stanów Zjednoczonych, Kanady, jak i krajów europejskich, które pozwoliły na zbudowanie li...
Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 12:11