Na jakość produkowanego w gospodarstwie mleka ma wpływ cały szereg najróżniejszych czynników. Lekarz weterynarii Michael Kreher scharakteryzował pięć najbardziej wrażliwych punktów, które wpływają na zdrowie krów i kondycję ich wymion. Na co zwrócić największą uwagę?
1. Bezstresowy dój
Aby proces laktacji mógł być zaliczony do optymalnych, dój musi przebiegać bezstresowo. Zalicza się do tego spokojne zaganianie krów na stanowiska udojowe i zadbanie o antypoślizgowe podłoże. Ważny jest też spokój i cicha praca osób obsługujących zwierzęta - każda zmiana w personelu, czy odgłosach bardzo stresuje krowy i zaburza proces laktacji.
2. Higiena doju
Każdorazowo należy mocno przyłożyć się do dezynfekcji strzyków, zarówno tej przedudojowej jak i poudojowej. Problem przenoszenia bakterii na stanowisku udojowym dotyczy szczególnie takich patogenów zakaźnych jak S.aureus, Staphylococcus aureus, Mykoplazma. Nie powinno się rezygnować z dezynfekcji miedzyudojowej. Do dippingu strzyków należy używać tylko specjalnych preparatów do tego przeznaczonych.
3. Częsta dezynfekcja legowisk
Pamiętaj, że kanał strzykowy zamyka się dopiero ok. 20 minut po zakończonym doju. Jeżeli krowa bezpośrednio po nim pójdzie na brudne legowisko infekcja gotowa! Nakład pracy związany z prawidłowym urządzeniem boksu legowiskowego jest często bagatelizowany. Przy materacach słomiano-wapiennych trzeba zwrócić uwagę na krótkie, splecione włókna słomy, które należy najpierw rozdzielić wodą, zanim dodamy i zmieszany wapno.
4. Żywienie
Stresogenne czynniki żywieniowe jak m.in. kwasowe obciążenie pH żwacza, niedobory energetyczne, sprzyjają szczególnie zachorowaniom wywołanym przez patogeny środowiskowe jak bakterie E.coli. Zasadniczo nie żywimy wtedy krowy, tylko bakterie i mikroorganizmy w żwaczu, które potrzebują stabilnej maty strukturalnej oraz równowagi energii i białka.
5. Błędy podczas udoju
Osoby odpowiedzialne za dój powinny ściśle kontrolować parametry doju oraz poziom eksploatacji sprzętu. Nakładki kubków udojowych należy wymieniać regularnie (w zależności od producenta> 700h lub 2500 udojów), w przeciwnym razie stają się porowate i mogą przyczynić się do uszkodzeń wymienia, a co za tym idzie powodować wzrost komórek somatycznych w mleku.
Zdjęcie: Archiwum