Jak żywic krowy w okresie przejściowym?
Zapotrzebowanie energetyczne w tym okresie wzrasta o około 25–30%, a brak apetytu prowadzić może do osłabienia odporności, wystąpienia chorób metabolicznych i zaburzeń przy kolejnych inseminacjach.
Żywienie w okresie przejściowym powinno stymulować nie tylko strawność i rozwój błony śluzowej żwacza, ale przede wszystkim umożliwiać zwiększenie liczby brodawek żwaczowych. Efektem tego jest wzrost powierzchni wchłaniania lotnych kwasów tłuszczów. Krowy tłuste, przy braku energii tracą masę ciała, co skutkuje powstawaniem ciał ketonowych. Stan ten może prowadzić do zespołu stłuszczenia wątrobowego i przemieszczenia trawieńca po porodzie. Również większa utrata apetytu może świadczyć o problemach metabolicznych i jest często wynikiem nadmiernego otłuszczenia.
W okresie przejściowym zadbaj o odpowiednią suplementację mikroelementów
W okresie przejściowym dochodzi do znaczącego osłabienia obrony antyoksydacyjnej, gdzie decydują mechanizmy enzymatyczne, a czołowe miejsca zajmuje dysmutaza nadtlenkowa i peroksydaza glutationowa. Jej aktywność jest uzależniona od mikroelementów: selenu,...