StoryEditorSpółdzielnia mleczarska

Jaka jest obecna sytuacja OSM Koło?

07.04.2021., 14:04h
OSM w Kole zrzesza obecnie 2800 dostawców mleka, a jej dzienny skup wynosi 1,1 mln litrów mleka. W 2020 r. Średnia dostawa mleka od jednego rolnika, nie uwzględniając dużych spółek rolnych, wynosi 75 tys. litrów. Przez ostatnie 5 lat kolska spółdzielnia wypracowała ok 30 milionowy zysk. Jaka jest obecna sytuacja spółdzielni?

Rozwój spółdzielni i konieczne inwestycje

Przejęcie mleczarni w Koninie było dla OSM w Kole strategicznym krokiem, który zabezpieczał przed wejściem na teren innych, wielkich podmiotów, także prywatnych, które mogłyby prowadzić na tym terenie działania szkodzące mleczarn. Jak tłumaczy Czesław Cieślak, wystarczyłoby wprowadzić na pewien okres ceny skupu znacznie wyższe od rynkowych, aby zniszczyć konkurencję.

Podobnie zachowują się rolnicy, jeżeli w ich sąsiedztwie ktoś chce sprzedać gospodarstwo, czy też ziemię. Wolą czasem zapłacić więcej, aby nie pojawił się tam ktoś obcy, a dużym kapitałem. Jest to normalne myślenie firmy, która chce się rozwijać – tłumaczy prezes Cieślak.

Odnosząc się do niedawnych zarzutów dotyczących niezasadności budowy bazy zaopatrzeniowej w Grabowie zaznacza, że to właśnie w tej gminie jest duża część dostawców, którzy sami o to wnioskowali.

W tym rejonie mamy około 400 dostawców mleka i budowa centrum zaopatrzenia dostawców w środki do produkcji wynikała po pierwsze z wniosków dostawców, gdyż wszystkie podmioty zaopatrujące rolnictwo – gminna spółdzielnia, spółdzielnia kółek rolniczych i firmy prywatne działające na tym terenie zbankrutowały. Rolnicy z tego terenu nie mieli gdzie zaopatrywać się w środki do produkcji ani gdzie zbywać swoich płodów rolnych – wyjaśnia prezes OSM Koło.


W jakiej kondycji jest OSM Koło?

Dzisiejsza pozycja spółdzielni i jej miejsce w rankingu dziennego skupu zawdzięcza ona tylko i wyłącznie ekspansji, czyli przejęciu kilku zakładów od 2000 roku do dziś. OSM Koło przejęło 6 byłych spółdzielni, które były na skraju upadłości. Jak tłumaczy Prezes Cieślak - każde przejęcie upadającej spółdzielni, wiąże się z kosztami, ale ostatecznie pozwala na rozwój i umocnienie swojej pozycji.

Obecnie wszystkie moce produkcyjne w zakładzie miejskim w Kole są w pełni wykorzystane, więc konieczna będzie jego dalsza rozbudowa. Jednak wobec panującej pandemii i ogólnej sytuacji na rynku mleka zarząd nie planuje w br. żadnych inwestycji. W zamierzeniach zarządu jest głęboka specjalizacja poszczególnych oddziałów i produkcja tylko i wyłącznie określonego asortymentu.

Paweł Kuroczycki
Zdjęcie: Archiwum


Jakie są postulaty protestujących rolników?

  1. Wycofanie aneksu numer 13 z dnia 18.02.2021 r. i jednocześnie podwyżka ceny z dniem 01.03.2021 roku o minimum 10 groszy.
  2. Dostosowywanie ceny mleka do średnich cen GUS i cen płaconych dostawcom przez pobliskie podmioty skupujące mleko, mając jednocześnie na uwadze prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie spółdzielni.
  3. Bezwzględne zniesienie kary lojalnościowej, a także usunięcie z cennika pozycji „dopłata lojalnościowa” z jednoczesnym włączeniem jej równowartości do innych cen składowych.
  4. Dostęp członków OSM w Kole do rocznych sprawozdań, sprawozdań finansowych, uchwał i protokołów z lustracji.
  5. Wznowienie dopłat do stad objętych kontrolą użytkowości bydła mlecznego do poziomu z aneksu numer 7.
  6. Dostosowanie warunków wypowiedzenia zawartych w umowie do postanowień zawartych w § 17 Statutu OSM Koło.
  7. Zmiana w Statucie, określająca precyzyjnie warunki, jakie musi spełnić członek rady nadzorczej, tj. wskazująca,
    iż w minimum 50% są to strategiczni dostawcy mleka do OSM Koło, dla których z oczywistych względów nadrzędnym celem będzie uzyskanie jak najlepszego wyniku finansowego tak, aby zaoferować dostawcom godną cenę za surowiec.
  8. Dwukadencyjność delegatów na zebranie przedstawicieli i transparentność wyborów członków rady nadzorczej oraz liczenia głosów na sali obrad – zapis elektroniczny liczenia głosów.
  9. Pomoc i umożliwienie tworzenia grup producenckich na zasadach możliwie najkorzystniejszych dla dostawców, z jednoczesnym uwzględnieniem dobra spółdzielni.
  10. Wyjaśnienie sytuacji przejęcia Spółdzielni Mleczarskiej w Koninie, tj. jak wpłynęło to na sytuację finansową OSM Koło.
  11. Wyjaśnienie powstania Bazy Handlowej w Grabowie, tj. jaki wpływ ma jej funkcjonowanie na sytuację finansową spółdzielni.

Cały artykuł "Wspólnota interesów 2800 dostawców OSM w Kole" przeczytasz tutaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 16:30