Cena skupu mleka w całej Polsce o 10% niższe
Zebranie rozpoczęło się od wyboru przewodniczącego, którym został Tadeusz Fijałkowski – przewodniczący rady nadzorczej OSM w Końskich oraz sekretarza, na którego wybrano Marka Kapkę.
Hieronim Michałowski przedstawił sprawozdanie rady nadzorczej, wyniki ekonomiczne spółdzielni oraz obecną sytuację zakładu. W swoim wystąpieniu powiedział m.in.:
– Nasza spółdzielnia prowadzi skup mleka na terenie 3 województw: łódzkiego, z którego pochodzi 50% mleka, mazowieckiego, gdzie skupujemy 15% oraz świętokrzyskiego, z którego pochodzi 35% skupu. W ubiegłym roku skupiliśmy 87 mln l mleka, a przerobiliśmy ponad 90 mln l. Dziennie skupujemy ok. 240 tys. l mleka od 2400 dostawców – mówił.
Odniósł się również do cen w skupie mleka, które w całym kraju są niższe o 10 proc. w porównaniu z 2018 r.
– Chcielibyśmy, jako zarząd spółdzielni, by ceny jak najszybciej wzrosły, ale płacimy uczciwie na tyle, na ile pozwala sytuacja na rynku mleczarskim. Dla was członków spółdzielni ważne jest to, że płacimy systematycznie – powiedział wiceprezes Michałowski.
Prognozowany wzrost cen skupu mleka
W dalszej części wystąpienia mówił o skupie i przetwórstwie mleka w zakładzie, produktach i rynkach ich zbytu oraz inwestycjach. Poinformował uczestników zebrania, że jeśli ceny mleka w proszku nadal będą zwyżkować, to w nieodległej przyszłości rolnicy mogą się spodziewać wzrostu cen w skupie.
Nieodzowną częścią zebrań rejonowych jest dyskusja. Uczestnicy dopytywali głównie o prognozowany wzrost cen w skupie. Dodając, iż systematycznie rosną koszty produkcji w ich gospodarstwach. Z sali padło pytanie dotyczące struktury kosztów działalności spółdzielni. Wiceprezes Michałowski odpowiedział, że koszt surowca stanowi obecnie ponad 70 proc., płace z pochodnymi ok. 12 proc., materiały bezpośrednie ok. 4 proc., paliwo ok. 4 proc., węgiel 4 proc.
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Końskich rok 2018 zamknęła osiągnięciem spółdzielczego zysku.
Ireneusz Oleszczyński