Należy promować polską żywność nie tylko zagranicą
– Chcemy promować polską żywność nie tylko jako hit eksportowy, ale także wśród Polaków. Ponieważ przede wszystkim Polacy powinni korzystać z tego, że nasi rolnicy wytwarzają zdrową, smaczną żywność wysokiej jakości – dodał minister. – Małe gospodarstwa rodzinne nie zawsze stać na drogie, nowoczesne rozwiązania. Stąd w Polskim Ładzie dla rolnictwa przewidzieliśmy wsparcie dla tych gospodarstw – powiedział minister Grzegorz Puda.
Współpraca Polsko-Palestyńska
Gościem specjalnym targów była Palestyna, którą reprezentował Riyad Attari, jej minister rolnictwa. Zabierając głos podczas rozpoczęcia targów podkreślił, że Polska kiedyś, tak jak dziś Palestyna, dźwigała się z gruzów i zniszczeń. Wyraził też nadzieję, że współpraca z Polską oraz naszym przetwórstwem żywności pozwoli szybciej dźwignąć Palestynę ze zniszczeń.
- Czesław Cieślak, prezes OSM Koło, odebrał na Polagrze Food dwa Złote Medale MTP dla swojej spółdzielni
- Dariusz Sapiński, prezes Grupy Mlekovita, aby odebrać 12 medali musiał skorzystać z licznej pomocy
- Imponujący dorobek Polagry Food 2021 na stoisku Mlekovity
Jaki jest potencjał polskiej żywności?
Targom towarzyszyła konferencja Polagra Export Meeting. Jej uczestnicy dyskutowali o potencjale eksportowym polskiego sektora żywnościowego prezentując wyniki eksportowe za ostatnie 2 lata ze wskazaniem kluczowych sektorów branży spożywczej oraz analizując, jaki był klucz do sukcesu.
- OSM Koło jak zwykle zadbało o bardzo ciekawe i przyciągające wzrok stoisko. Wśród licznych odwiedzających je gości był m.in. Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, na zdjęciu z Czesławem Cieślakiem, prezesem OSM Koło (pierwszy z lewej) oraz Karoliną Mikołajczyk, dyrektor działu Handlu i Eksportu oraz Patrycją Jaworek
12 złotych medali dla Mlekovity
Dariusz Sapiński, prezes Grupy Mlekovita, zapytany przez redakcję TPR jak ocenia udział w targach odpowiedział:
– Za nami jest wyjątkowy rok, a te targi to wyjątkowe wydarzenie. Powróciliśmy na te targi jako jeden z nielicznych wystawców i spotkało nas tu wyjątkowe zaskoczenie i radość – 12 Złotych Medali. Może nie jest to zaskoczenie, to nie jest przypadek. To umiłowanie do ziemi i hodowli bydła tych kilkunastu tysięcy dostawców mleka, poświęcenie i trud pracowników. To też zasługa konsumentów, że nasze produkty są znane i akceptowane nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jesteśmy firmą, która ze swoich zobowiązań się wywiązuje. Przyczyniamy się w dużym stopniu do zdrowia polskiego społeczeństwa a potwierdzeniem są dzisiejsze złote medale.
- Na stoisku OSM Końskie na klientów czekał prezes Wiesław Stępień wspierany przez Ewę Dekę, kierownik laboratorium i Rafała Amrożego, kierownika ds. handlu
- Na czele delegacji OSM Wart-Milk na Polagrę stanęła Irena Miedzińska, prezes spółdzielni (pierwsza z prawej) oraz Dariusz Ostrouch, jej zastępca
- Stoisko Spółdzielczego Związku Grup Producentów Rolnych Lazur z prezesem Jerzym Krzakiem na czele
- SDM Wieluń swoje stoisko ustawiła na Smakach Regionów, jak co roku towarzyszących Polagrze Food. Na zdjęciu stoi Marek Kapica, prezes spółdzielni, w głębi siedzi Iwona Sandak, wiceprezes
Koszty produkcji i przetwórstwa mleka rosną w zastraszającym tempie
Irenę Miedzińską, prezes OSM Wart-Milk zapytaliśmy o ocenę sytuacji na rynku mleczarskim.
Zapytaliśmy także prezes OSM Wart-Milk o perspektywy wzrostu lub spadku produkcji mleka w Polsce.
– Jak już wspomniałam, ceny pasz białkowych rosną, nie wiem czy rolników będzie stać na zakup tych drogich pasz. Będą je zastępować czymś innym, co nie będzie równie wydajne – stwierdziła Irena Miedzińska.
Paweł Kuroczycki
Zdjęcia: Paweł Kuroczycki
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 42/2021 na str. 58. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.